Tořivka

Alena Jurášková1
Tořivka – Streptocarpus, foto použito s laskavým svolením uživatele Alena Jurášková

Streptocarpus x hybridus

Tořivka je trvalka, která se v našich domácnostech vyskytuje v mnoha kultivarech. Pochází z jižní Afriky a Madagaskaru, je to tedy zcela nemrazuvzdorná, pokojová rostlina. Blízce příbuzná je s možná známější gloxinií – česky obdulí a také s africkou fialkou, všechny patří do čeledi Podpětovitých.

Květy tořivky  jsou velice dekorativní, vyrůstají na dlouhých stoncích a kvetou v pastelových barvách, v odstínech fialové, bílé, růžové, jejich povrch je jakoby sametový, zvoncový květ mívá odlišně zbarvený jícen. Pro velké množství kultivarů se tořivka postupně stává cílem sběratelů.

Rostliny umísťujeme na světlé stanoviště, ne však na prudké slunce, zálivka by měla být mírná, v létě vydatnější, pozor  na vyschnutí substrátu, velké listy rychle vadnou. Tořivku neroste, poničili byste květy a na listech by vznikly hnědé skvrny.  Zalévejte na substrát, nesmáčejte listy.

Tořivka by ani v zimním období neměla  listy ztratit, nevytváří na rozdíl do své příbuzné zásobní hlízu. Proto je nutné i v zimním období  stále kontrolovat vlhkost substrátu.

Rostliny obvykle nebývají dlouhověké, ale snadno se množí  jak semenem (můžeme vypěstovat odlišně zbarvený kultivar) nebo listovými řízky.

Během květu nezapomínejte odstraňovat odkvetlé květy. Hnojit můžeme v období květu. Letnění – vynášení rostlin v teplých letních dnech nedoporučuji. Listy rostlin by mohl poškodit déšť.

Alena Jurášková 2
Tořivka – Streptocarpus, foto použito s laskavým svolením uživatele Alena Jurášková

Jistě jste si všimli, že použitá fota jsou od pěstitelky Aleny Juráškové a já jí poprosila o krátký návod na pěstování.

Tak tady je:

“ Péče je stejná jako u africké fialky-nepostřikovat listy,zalévám trochu na povrchu a zbytek do misky.Asi po 2-3 letech je dobré si z řízku vypěstovat novou rostlinku,aby zase bohatě kvetla.“

 Aubrieta moc děkuje za ochotu a přidávám ještě jeden tip:

Pokud vás tořivky zajímají, zkuste navštívit stránku www.fuchsieliberec.cz. Jde o zahradnictví, které se zabývá hlavně pěstováním fuchsii, ale hned na druhém místě stojí tořivky. Opravdu Vás nadchne obrovské množství kultivarů obou druhů rostlin.

 

Vaše Aubrieta

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Africké fialky a tořivky ve Fata Morganě
Africká fialka
Ibišek dřípatkokvětý
Orchideje ve Fata Morganě 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup