Orchideje ve Fata Morganě

Je to přesně měsíc, co skončila výstava orchidejí v Botanické zahradě hl.m.Prahy, ve skleníku Fata Morgana. A je tedy tak právě čas na ni zavzpomínat ve fotografiích a  Vám, co jste na ni ještě nikdy nebyli ukázat, kam máte za rok jít. Letos byla už po deváté a hlavním tématem byly vietnamské orchideje.

Phalaenopsis, foto Fata Morgana
Phalaenopsis, foto Fata Morgana

Do Fata Morgany chodím ráda, ráda se ocitám v jiném světě a to mi  skleník bezesporu umožní. Je rozdělen do tří částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, doporučuji kabáty nechat v šatně, opravdu je v tričku nejlépe. Postupně navštívíte Mexiko, australský buš, Madagaskar, v podzemním tunýlku nahlédnete do sladkovodních akvarií, pak se seznámíte s horskou vegetací třeba Venezuely a na výlet můžete i do Oceanie.

ve Fata Morganě
ve Fata Morganě

Nejen Phalaenopsis, ale i Paphiopedilum bylo zastoupeno množstvím druhů.

Plodem orchideje je tobolka s množstvím semen, která patří k jedněm z nejmenších v přírodě. Věděli jste, že nezbytnou podmínkou ke klíčení orchidejí ve volné přírodě je přítomnost  hub (mykorhizní houby),  na ní semínko parazituje a vyroste ? Z hub rostlina spotřebovává hlavně cukry. Téměř všechny na trhu nabízené orchideje byly vypěstovány v laboratoři. Jedna z takových laboratoří se nachází v Homoli u Českých Budějovic a založil ji Mgr.Bohumil Vondruš.

Paphiopedilum argus, foto Fata Morgana
Paphiopedilum argus, foto Fata Morgana

V neposlední řadě nadchly pokojové rostliny, takové květy se většinou v obýváku nevypěstují.

Medinilla magnifica, foto fata Morgana
Medinilla magnifica (tupoušek pyšný), foto fata Morgana

Prohlédněte si  následující fotogalerii těch nejrůznějších odrůd a kultivarů orchidejí, střevíčníků i pokojových rostlin z Fata Morgany. Nechybí ani dřevěné skulptury mosambického sochaře Malengy umístěné v jeskynním průchodu ve skleníku.

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )

Doufám, že Vás fotografie potěšily, bohužel internet nezprostředkuje opravdu velké změny klimatu, kterým musí každý návštěvník skleníku čelit, ale snad jste i tak alespoň na chvíli při prohlížení fotografií utekli od starostí všedního dne. A pokud se chcete o orchidejích dozvědět víc, přečíst si, jak je pěstovat a prohlédnou si další fotografie, nejen moje, ale i ostatních pěstitelů a milovníků orchidejí, navštivte další stránky na Aubrietě. :-)

Vaše Aubrieta

Kam dál?

 

Pokojové orchideje
Pokojové orchideje
Střevíčník
Střevíčník
Nakvétání střevíčníků
Nakvétání střevíčníků
Tořivka - Streptocarpus
Tořivka – Streptocarpus

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup