Vánoční stromek v květináči
Módní záležitost, pokus o ekologické Vánoce šetrné k přírodě často končí neúspěchem.
Řekneme si proč.
Příčina číslo jedna – neodborně ošetřený kořenový systém, špatné vyjmutí stromku a zasazení do květináče.Příčina, za kterou nemůžete.
Z vlastní zkušenosti , po několika počátečních neúspěšných pokusech doporučuji nekupovat stromky v plastových květináčích v prodejních řetězcích. Velice často se jedná s trochou nadsázky o kmen bez kořenového systému zapíchnutý v hlíně. Rychle připravené stromky prodávané s pouhou vidinou zisku by neměly být zbožím, za které jsme ochotni utratit peníze.
Existují stromkové školky, kde přímo před Vámi odborně vyrýpnou stromek i s celým kořenovým balem. A to je první předpoklad pro to, aby Vám stromek vydržel po několik následujících let .
Další možností je koupě prostokořenného stromku v renomovaném zahradnictví. Vidíte sice velikost kořenového balu, ale těžko zkontrolujete, v jakém stavu kořeny jsou a nejsou – li zaschlé.
Příčina číslo dvě – špatná volba květináče.
Nejčastěji prodávaný černý plastový květináč je naprosto nevhodný. Kořeny nevětrají, snadno dochází k přemokření a ochrana proti mrazu je nulová. Zasaďte stromek do keramického, mrazuvzdorného květináče. Nešetřete, kupte kvalitní. Před výsadbou kořeny mírně zastřihněte, odstraňte ty zaschlé.Po vysazení stromek důkladně zalijte a zalévejte po celou zimu v období, kdy nemrzne. Doporučuji květináč ještě obalit kokosovou rohoží, hezky ozdobit mašlí, dojem bude dokonalý.
Příčina číslo tři – prudké změny teploty a vlhkosti vzduchu.
Pokud jste stromek zakoupili pro okrasu Vaší terasy nebo zahrady, máte o problém méně. Chcete-li ho použít jako vánoční stromek do bytu, je potřeba důkladná péče. Na přenesení z venku do bytu stromek zvykejte postupně. Nechte ho pár dní stát ve světlé místnosti s teplotou okolo 10⁰c, kořenový bal udržujte stále vlhký.
Po přenesení do bytu stromeček roste odraženou vodou a nenechte ho ve vytápěné místnosti déle jak jeden týden. Přechod zpět ven by měl být opět pozvolný.
Pro pobyt venku vyberte pro rostlinu místo chráněné před prudkými slunečními paprsky a větrem. Na jaře, v březnu, můžete stromek zasadit do volné přírody. Druhá možnost je ponechat ho v květináči, pokud je dostatečně velký a kvalitní. Uvidíte, že se brzy objeví první přírůstky a při dobré péči, pečlivé zálivce a občasném hnojení v období vegetace Vám vydrží po několik příštích let. Po třech, čtyřech letech ale stromek stejně zasaďte do volné půdy, bude tam mít přeci jen více životního prostoru.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
Několikrát jsem koupila stromek v květináči, zasazený do hroud hlíny a taky nikdy nepřežil měsíc. Už jsem to vzdala, kupuji řezaný a jsem v poho.