Kupujeme vánoční stromek
Zvyk kupovat vánoční stromek pochází dle některých zdrojů z dob pohanských, kdy se svaté noci slavily tancem pod nazdobenými stromky. První stromek v Čechách se prý objevil v rodině majitele Stavovského divadla v Praze.
Dnes se můžeme rozhodnout mezi stromkem umělým nebo živým, v květináči nebo uříznutým, jedlí,smrkem, borovicí a vybrat si můžeme i barvu jehličí – stříbrnou, namodralou či do šeda.
Nejoblíbenější a také nejlevnější je smrk ztepilý, ten ale poměrně rychle opadá . Trvanlivější je borovice, její nevýhodou ale zase je řídké rozmístění větví.
V poslední době je hodně preferovaná jedle kavkazská, která je maximálně trvanlivá a zachovává si svěžest i několik týdnů.
Vánoční stromky pocházejí ze speciálních školek, ve kterých rostou podle druhu a výšky od dvou do šesti let, jedle mají růst pomalejší.
Stromek si pravděpodobně přinesete domů obalený do transportní sítě. Ponechte ho v ní, odřízněte asi 1cm plátek ze spodku kmene a strom postavte do nádoby s vodou.
Dobu do Štědrého dne stromek nejlépe přečká v chladné místnosti – ve sklepě, na balkoně nebo i venku na zahradě. Vodu stále doplňujte, mrzne-li , můžete přidat trochu glycerinu. Před přenesením do bytu je dobré stromek osprchovat . Přenesení z mrazivých prostor do vytopeného bytu by mělo být pozvolné, aby strom neutrpěl teplotní šok. Pro delší životnost je dobré udržovat v místnosti vyšší vzdušnou vlhkost. Výborné jsou stojany na vánoční stromky se zásobníkem na vodu.
Až stromek doslouží, ekologicky ho zlikvidujte . Rozdrťte ho ve štěpkovači a použijte na zahrádce, odneste do sběrného dvora nebo jím zatopte. V zoologických zahradách zpravidla stromky nechtějí, zvířata by se mohla poranit o zapomenuté háčky.
Zbývá si ještě položit otázku, co je pro přírodu vhodnější, zda umělý nebo živý vánoční stromek? Převládá názor, že likvidace umělých stromků zatěžuje přírodu daleko více, než výsadba a pěstování stromků ve školkách.
Vaše Aubrieta