Kupujeme vánoční stromek


koupěstromu4

Zvyk kupovat vánoční stromek pochází dle některých zdrojů z dob pohanských, kdy se svaté noci slavily tancem pod nazdobenými stromky. První stromek v Čechách se prý objevil v rodině majitele Stavovského divadla v Praze.

Dnes se můžeme rozhodnout mezi stromkem umělým nebo živým, v květináči  nebo  uříznutým, jedlí,smrkem, borovicí  a  vybrat si můžeme i barvu jehličí – stříbrnou, namodralou či do šeda.

Nejoblíbenější a také nejlevnější je smrk  ztepilý, ten ale poměrně rychle opadá . Trvanlivější je borovice, její nevýhodou ale zase je řídké rozmístění větví.

V poslední době je hodně preferovaná jedle kavkazská, která je maximálně trvanlivá a zachovává si svěžest i několik týdnů.

 

Vánoční stromky pocházejí ze speciálních  školek, ve kterých rostou podle druhu a výšky od dvou do šesti let, jedle mají růst pomalejší.

 

Ale jak se o živý stromek postarat, aby vydržel alespoň do Tří králů?

 

Stromek si pravděpodobně přinesete domů obalený do transportní sítě. Ponechte ho v ní, odřízněte asi 1cm plátek ze spodku kmene a  strom postavte do nádoby s vodou.

Dobu do Štědrého dne stromek nejlépe přečká v chladné místnosti – ve sklepě, na balkoně nebo i venku na zahradě. Vodu stále doplňujte, mrzne-li , můžete přidat trochu glycerinu. Před přenesením do bytu je dobré stromek osprchovat .  Přenesení z mrazivých prostor do vytopeného bytu by mělo být pozvolné, aby strom neutrpěl teplotní šok.  Pro delší životnost je dobré udržovat v místnosti vyšší vzdušnou vlhkost. Výborné jsou stojany na vánoční stromky se zásobníkem na vodu.

Až stromek doslouží, ekologicky ho zlikvidujte . Rozdrťte ho ve štěpkovači a použijte na zahrádce, odneste do sběrného dvora nebo jím zatopte. V zoologických zahradách zpravidla stromky nechtějí, zvířata by se mohla poranit o zapomenuté háčky.

 

Zbývá si ještě položit otázku, co je pro přírodu vhodnější, zda umělý nebo živý vánoční stromek? Převládá názor, že likvidace umělých stromků zatěžuje přírodu daleko více, než výsadba a pěstování stromků ve školkách.

Vaše Aubrieta

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup