Advent

adventni venec6

Název pro období příprav na Vánoce, název pro začátek liturgického roku pochází z latinského adventus –  začátek.  První adventní neděle začíná v období mezi  27.listopadem a 3. prosincem, čtvrtá adventní neděle je poslední neděle před 25. prosincem.  V některém roce vychází neděle na 24.12. a období adventu je pak pouze tři týdny. Advent  končí západem Slunce na Štědrý den.  Je dobré vědět, že označení  čtyř nedělí před svátky jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá je jen komerční tahák, který může jedině upozornit na delší otevírací dobu  supermarketů a vystupňovat  stres.

 

 

U našich předků představoval čas  adventu zklidnění a období příprav na oslavu  příchodu vykupitele Ježíše Krista.  Většina z nás  může bohužel  v současné době o období zklidnění jen snít ,  přesto se dochovala jedna krásná tradice, která má svou popularitu i dnes.

Ano, je to adventní věnec.  Věnec již od pradávna symbolizuje vítězství, kruh Boží jednotu a větvičky jehličnanů a cesmíny pak pokračování života po smrti a naději.  Všeobecně stálezelené rostliny u našich předků  symbolizovaly život.

Čtyři svíčky jako počet adventních nedělí zapalujeme právě vždy o adventních nedělích proti směru hodinových ručiček . O čtvrté neděli svítí tedy všechny čtyři a ať se budeme bránit nebo ne, je to mystický okamžik, příchod nového světla a nové naděje. Dříve se věnce zavěšovaly pod strop na mašli, dnes jsou pokládány na stůl. Adventní jsou i věnce bez svíček zavěšované na dveře.

Vaše Aubrieta

adventnivenec1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup