Buk lesní

Fagus sylvatica

Krásný, mohutný opadavý strom. Roste téměř po celé Evropě,buk1

na našem území se vyskytuje ve volné přírodě, v lesích.  Spolu s jedlí patří k původnímu lesnímu porostu. Jedná se o významný strom s pevným dřevem vhodným hlavně na parkety a nábytek. Kůra stromu je hladká, list vroubkovaný nebo celokrajný. V zimě jsou pro buk charakteristické ostré pupeny.

Plodenstvím buku je slabě jedovatá bukvice. Pro zvířata v zimě je však  vyhledávanou potravou.
Buk lesní se dožívá až 400 let, plodit začíná přibližně po 50 letech, dorůstá výšky až 40m.

 

 

 

 

 

buk2V městských parcích se setkáváme s vyšlechtěnými formami buku, zejména s červenolistým bukem(Fagus sylvatica „ Purpurea“) nebo s bukem převislým (Fagus sylvatica „Pendula“). Červenolistý buk obsahuje ve svých listech athokyany, které překrývají chlorofyl.viz článek o zbarvenílistů

V současné době se kritizuje  v minulosti časté nahrazování buku smrkovými porosty. Dochází k obnově původního lesního společenstva. Takovým  příkladem může být NP České Švýcarsko.

 

Krásné buky najdeme v arboretu Žampach, v Národní přírodní rezervaci Bukačka nebo v přírodní rezervaci Slunná na brněnsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup