Skalka s Máří Magdalenou

Milí přátelé Aubriety,

miluji  Nový  rok, ten první den v roce. Vzduch je voňavější, najednou je, zdá se, víc světla…Otevřu okna a nechám vstoupit tu vůni novoty k sobě domů. A taky vyrazím na výlet. A musí to být výlet krásný, na místo čisté,  s dobrou energií.

DSC_0375

A právě taková je Skalka. Barokní areál na vršku nad Mníškem pod Brdy byl vystavěn ke konci 17. století po rozsáhlé morové epidemii, která kraj postihla.

DSC_0365
klášter

 

Součástí areálu je kostelík sv.Máří Magdaleny, poustevna a klášter.

DSC_0362
křížová cesta má čtrnáct zastavení

 

Jistý Engel, syn zakladatele mníšeckého zámku získal pro stavbu areálu samotného Kryštofa Dientzenhofera, významného barokního architekta. Díky němu patří kostel ke skvostům barokní architektury u nás.

DSC_0352
kostel sv.Máří Magdaleny a jezírko s lekníny

Skalku se však dlouho nepodařilo zprovoznit, až řád františkánů poměrně úspěšně barokní areál spravoval až do konce druhé světové války. Pak  Skalka chátrala.  V 80.letech minulého století se začalo s rekonstrukcí památek a bohužel ani dnes ještě není hotovo. I tak se zde každoročně v červenci  konají nezapomenutelné mše pod širým nebem.

DSC_0359

Procházka Skalkou Vás ale přesto nadchne.  Křížová cesta se čtrnácti zastaveními vede vzhůru k poustevně, ta byla  určena pro benediktinské mnichy.

DSC_0346
poustevna

V kostelíku se původně nacházela výzdoba z umělých krápníků. Ta vzala za své při těžbě železné rudy. Celý areál se totiž nachází nad jejím ložiskem.

DSC_0374

 

Bez zajímavosti není, že se jedná o místo s dobrou energií, kde procházkou rozchodíte kdejaký psychický problém. V létě navíc potěší jezírko s lekníny. Celý areál se nachází v brdských lesích, ty v létě, v zimě poslouží k nekonečným procházkám a obdivování přírody.

DSC_0379

Krásné dny příští třeba na výletech :-)

Vaše Aubrieta

Až ke zvonům
Noutonický kostel
Českým Švýcarskem #2 – Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup