Devětsil lékařský

devětsil4 (2)Petasites hybridus

koňské kopyto, lopušnice

Vytrvalá rostlina známá svým fialovým  květenstvím brzy z jara a proslavená svými léčivými účinky. Kvete v březnu až dubnu, květenství se postupně na lodyze prodlužuje  a velké listy se vyvíjejí až po odkvětu.

Roste  podobně jako příbuzný devětsil bílý v horských a  podhorských oblastech, na vlhčích místech podél potoků, v humózní půdě. Horské oblasti mu vyhovují hlavně proto, že z jara, v době tání, nabere velké množství vláhy, které nutně potřebuje ke svému růstu.

V současné době se ve farmacii prakticky nevyužívá. jednak odrazuje její zápach a jednak devětsil obsahuje alkaloidy s negativními účinky. Nedoporučuje se jeho dlouhodobé používání.

K léčebným účelům se dříve  využíval hlavně  oddenek, který se  sbíral  před odkvětem a pomalu se sušil, sbíraly se i listy a květy.

Rostlina obsahuje slizové látky dobré pro hojení sliznic, dále pak bývá využívána k léčbě hemeroidů, revmatických obtíží, na křečové žíly, proti zácpě na rány a výrony kloubů ( rozdrcené čerstvé listy). Kořen se dříve využíval proti střevním parazitům. Výtažky z devětsilu jsou testovány k léčbě senné rýmy, na rozdíl od v současnosti používaných  preparátů by úleva měla nastat bez sedativních účinků.

Ve starých herbářích můžeme najít u devětsilu rady pro jeho využití k léčbě moru. V lidovém léčitelství byl devětsil používán jako náhrada léčivého podbělu lékařského (Tussilago farfara ).

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup