Dvořákova stezka

DSC_0896
Rodný dům Antonína Dvořáka

 

 

 

 

Je opět sobota, sluníčko svítí, škoda sedět doma. Už v pátek jsem našla výlet.  Okružní cestu (okruh je nejlepší, protože nejdete stejnou cestou zpátky, že), na které jsme ještě kupodivu nebyli. Vede z Kralup nad Vltavou do Nelahozevsi – tento úsek se jmenuje Dvořákova stezka (jdete po červené) a zpět se vracíte horem přes pole a louky po žluté a zelené.

 

 

 

 

Vyrazili jsme přímo z Kralup (po červené Dvořákovou stezkou) podél Vltavy. Kralupy jsou klasické průmyslové město, ale nebojte,  rychle Vás značka vyvede ven do přírody. Naskytnou se Vám krásné pohledy na řeku na straně pravé, na pískovcové skály na straně levé a úžasným zpestřením jsou tunýlky vedoucí do vlakových tunelů – tady opatrně. Ale i my jsme si  v uctivé vzdálenosti počkali na projíždějící vlak  :-).

A pak už se před Vámi objeví Nelahozeves. Nejdříve uvidíte zámek, s nádhernou sgrafitovou výzdobou, na kopci za tratí a pak pod mostem projdete k rodnému domu Antonína Dvořáka a ke kouzelnému kostelíku svatého Ondřeje. Celé místo je krásné, romantické, potěší každého snílka.

A pak půjdete nahoru do kopce, na široké pláně a pole. Uvidíte Říp, no krása, pak Boží muka . Zde Vás ale nabádám, neohlížejte se, ztratíte iluzi. Raději jsem to ani nevyfotografovala, za  zády Vám totiž ční soubor továrních komínů, myslím,  že to je bývalý Kaučuk a možná i něco dalšího. Prostě pokračujte dál po žluté, přes ty pole. Před Vámi vyroste další výdobytek dnešní doby, úplně osamocené, v poli postavené satelitní městečko. Raději nepřemýšlet…..

No a pak šupky dupky dolů do Kralup, doporučuji projít přes Hostibejk.  Chráněnou lokalitu s bílým altánkem, nabízejícím pohled na celé město. To Vám úplně změní názor na průmyslové Kralupy.

ormnakonec

 

 

Závěrem, jako vždy,  musím napsat, komu výlet doporučuji. Původně jsme se domnívali, že jde o cca 2 hodinovou procházku. Možná i díky mému focení jsme šli hodiny 4 – je to asi 9 km, to jen pro představu. Určitě nechoďte v době, kdy je bláto, my v tu dobu šli a nebylo to dobré :-). Výlet je vhodný pro psy, ne pro kočárky a invalidy, schody na závěr jsou příkré.

Vaše Aubrieta

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Jeden komentář “Dvořákova stezka

  • 15.2.2014 na 10.29
    Permalink

    Aubrieto, děkuji za krásnou procházku po Dvořákově stezce s doprovodem pěkných fotografií. Tam jsem nikdy nešla, ale pískovcové skály jsem vždy obdivovala z vlaku cestou dál na sever. A jak je vidět, nádherné skalní masivy doprovázejí turisty i dál po cestě – zaujal mě Hostibejk. Geologcky se nám zde představuje částečně období prvohor (karbon) a dále druhohory – jak nasvědčují různé vrstvy usazených hornin.

    Zaujal mě pohled na Říp, kde se vpozadí tyčí znělcové středohorské Sedlo (726 m nad mořem), které je dominantou pravého břehu Labe. Ríp a Sedlo jsou občas vidět i z pražských Petřin, stejně tak i Milešovka a Kletečná.

    Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup