Lednicko valtickým areálem
Lednicko valtický areál je unikát. Procházka v něm i po okolí je nezapomenutelným zážitkem. V úvodním příspěvku se projdeme parkem, později pak, v dalších čtvrtečních příspěvcích, nahlédneme do jednotlivých staveb v Lednickém parku a podíváme se do Valtic, na Pálavu i do Mikulova. Neopomenu navštívit vinařské sklípky (budou nejméně dva), bude virtuální ochutnávka vín. Pojďte se seznámit s jedinečnou atmosférou těchto míst.
Do Lednického parku vstoupíme hned u zámku. Lednický zámek patří k nejnavštěvovanějším u nás, je zapsán do kulturního dědictví UNESCO. Jeho současná podoba je z dob vlády Aloise II. a jedná se o anglickou gotiku. Nabízí několik prohlídkových tras, můžete obdivovat reprezentační sály nebo vstoupit do umělé krápníkové jeskyně.
My ale půjdeme dál, třeba do skleníku – unikátní je jeho samonosná konstrukce. Zde nahlédnete do tropického a subtropického světa rostlin. Milovníci rostlin zde už asi zůstanou. Skleník je významnou technickou památkou a budu mu a rostlinám v něm věnovat celé jedno vyprávění.
A za skleníkem už se pustíme přímo do zámeckých zahrad. Narazíme na Maurskou vodárnu. Od ní vyplouvají loďky k Minaretu. Sloužila jako parní lázně a zavlažovací systém zámku. Viktor Kaplan zde umístil první vodní turbinu – to koukáte, co? Já to taky nevěděla Teď už tam není, je v muzeu v Brně. Dodnes se ale vodárna k zavlažování parku využívá, turbinu už asi mají novou, předpokládám.
Procházkou dojdete k Minaretu. Projdete Peklem a bránou Nebe, uvidíte akvadukt. O nich taky napíši (později). Velice výhodné je odjet od Minaretu lodičkou k Janovu hradu. V některém z dalších příspěvků bude video – ano natočila jsem film – z plavby po Dyji. Janův hrad je další z umělých staveb z počátku 19.století postavenou pro radost návštěvníkům. Celý areál je plný takových výtvorů.
Když budete procházet parkem, všimněte si stromů s čísly. Jedná se o opravdové unikáty. Je dobré vyzvednout si někde u pokladny mapku areálu, abyste věděli, o jaké vzácnosti se jedná.
Výlet areálem je jedinečný i co se přírody na Dyji týče. Narazíte třeba na čapí hnízda, i meandry okolo Staré Dyje, ty
jsou plné živočichů ( můžete vidět bobra i užovku).
Příští čtvrtek si asi projdeme skleník.
Těší se Vaše Aubrieta
a ještě malá fotogalerie ( kliknutím na obrázek ji otevřete )
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články
Tak tam už se chystám stráášně dlouho… a ještě jsem tam nebyla.. Ach jo, ostuda… Krésné fotky
Hezký večer,
http://skills-of-art.blogspot.com