Ochrana mrazuvzdorných rostlin v nádobách

terasazimovani7

Vlastníte-li terasu či větší balkon určitě jste neodolali a  podlehli módnímu trendu vysadit do okrasné nádoby smrček, cesmínu, cypřišek,  růži, zkrátka mrazuvzdorné  rostliny.  Začátkem prosince začnou teploty klesat pod bod mrazu a nastane čas ochránit je před chladem  a omezit škody, které na nich může mráz napáchat.  Kořenový systém rostlin vysazených v květináči je daleko náchylnější na mráz, tenký květináč není schopen kořeny izolovat  a chránit tak, jako půda, jsou-li rostliny vysazeny v záhonu.

terasazimovani8Jak tedy postupovat?

Jako první je dobré, pokud je to možné, rostliny přemístit na stinné a chráněné místo, nevhodná je návětrná strana balkonu.

terasazimovani1 Květináče je nutné izolovat od země. Postavíme je  na dřevěné špalíčky, podložíme cihlami nebo polystyrenovými čtverci. Umožníme tak odtok přebytečné vody při deštích nebo tání sněhu a zároveň zabráníme přimrznutí květináče k podlaze terasy.

 

 

 

terasazimovani2Pak přistoupíme k obalení samotného květináče. Použít můžeme kokosovou rohož nebo bublinkovou folii. Tu pak obalíme z estetických důvodů třeba pytlem z juty nebo rákosovou rohoží. Vršek rostliny obalíme netkanou textilií, zabráníme tak poškození prudkými slunečními paprsky a vysychání pletiva při silných mrazech.terasazimovani3

Pro malé květináče se nabízí ještě jiný systém ochrany, a to uložení do bedny nebo pytle naplněného listím. To poskytne vynikající teplenou izolaci. Pokud máme možnost zapustit je do země, je to další výborný způsob ochrany kořenového systému.

Dále můžeme do nádob zapíchat chvojí, které poskytne ochranu jak před sluncem, tak větrem a teplotními výkyvy.

terasazimovani4Nikdy neobalujte vršky stromků nebo trvalek do plastových materiálů, igelitů, bublinkových folií apod. V teplých dnech působí jako skleník, způsobí předčasné rašení a následné omrznutí pupenů a umožňují rozvoj houbových chorob.

Vždy rostliny zakrýváme tak, abychom měli možnost kontrolovat vlhkost zeminy. Často bývají škody na rostlinách připisovány prudkým mrazům a přitom je má na svědomí nedostatečná zálivka. I v zimě je nutné rostliny  v období bez mrazů zalévat. V prudkých mrazech není  zmrzlý kořenový systém rostlin schopen přijímat vodu, ale jakmile mrazy poleví, je zálivka nutná.

terasazimovani6

 

 

 

Při obalování květináčů všemožnými materiály mějme na paměti i estetickou stránku věci, používejme přírodní materiály, ať je naše terasa krásná i v zimě.

Vaše Aubrietaterasazimovani5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup