Granátové jablko
Kupte ho!!! Je výborné!!!
Jedná se o bobulovitý plod granátovníku obecného jinak marhaníku granátového, latinsky Punica granatum.
Je to opadavý strom vysoký do 2 metrů a dříve rostl pouze na ostrově Sokotra u Somálska. Odtud se rozšířil do Středomoří. Říká se , že ho pěstoval i Šalamoun, v Řecku zasvětili jeho plody bohyni Heře.
Granátové jablko je symbol španělské Granady a dalo název i českým granátům. Posloužilo také jako předloha pro vzor na porcelánové nádobí „cibulák“ .Nejkvalitnější plody pocházejí s Íránu, ve Středomoří se sklízejí v listopadu, proto se u nás objevuje právě v tomto období. V současné době je hlavním producentem granátových jablek Španělsko.
Granátová jablka mají hladkou a pevnou slupku, při koupi dbejte na to, aby nebyla pomačkaná nebo poškozená. Plody jsou poměrně trvanlivé, je možné je uchovávat i při pokojové teplotě, lépe jim ale bude v chladničce. Před konzumací granátové jablko opláchněte a pokuste se je nožem nebo rukou rozloupnout podobně jako třeba pomeranč. Objeví se bílo červená dužnina a v ní, v jednotlivých pouzdrech, ve dvou patrech, semena. Mají výborný, červený, sladkokyselý plášť. Mohou se přímo konzumovat nebo se z nich lisuje šťáva. Vařením této šťávy s cukrem vzniká grenadina.
Semena obsahují množství vitamínů skupiny B, vitamin A, E a C, obsahují antioxidanty. Pomáhají trávení, brání překyselení žaludku, čistí krev, brání vytváření krevních sraženin v žilách, podporují imunitu, působí blahodárně proti vzniku onkologických onemocnění, například rakoviny prsu.
Někomu vadí při konzumaci semínka, ale ta jsou zdrojem vlákniny.
A pro nadšené pěstitele jedna rada na závěr.
Ze semínek lze vypěstovat krásný stromek, který vás může těšit po mnoho let.
Postup je jednoduchý. Semínko nechte jeden, dva dny nabobtnat a pak vyloupněte jadérko a zasaďte do zeminy třeba pro pokojové rostliny, překryjte igelitem a udržujte vlhké. Do dvou týdnů Vám naklíčí a poroste granátovník. Roste rychle a za krátkou dobu už ho můžete začít tvarovat. Jen plodů se pravděpodobně nedočkáte. Pokud si chcete pochutnat na vlastních granátových jablíčkách, poměrně úspěšně je lze vypěstovat z u nás běžně prodávané odrůdy NANA granátovníku obecného .
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie