Podzimní ochrana růží
Na příkladu růží si předvedeme, jak rostliny ochránit.
U růží je nejnáchylnější místo očkování, které bývá asi 5 cm nad povrchem půdy, u stromkových růží těsně pod korunkou.
Osvědčilo se mi zakrytí zetlelým kravským hnojem, můžeme ale použít i kompost, nebo pouze navršit zeminu. Zakrytí zetlelým hnojem poskytne růžím nejen ochranu, ale i důležité živiny ihned zjara. Zvláště v chudých půdách je jeho použití velice vhodné.
Nevhodné je ale použití hnoje čerstvého a jsou i názory, že by se hnůj neměl růži bezprostředně dotýkat.
Poté, co k růžím navršíme zeminu, je dobré zakrýt růže chvojím. Můžeme použít i pytlovinu nebo netkanou textilii, v žádném případě nepoužíváme plastový materiál, igelity a podobně. Větve můžeme ke keříkům lehce přichytit provázkem.
U stromkových růží je místo očkování těsně pod korunkou. Je dobré celou korunku obalit a mladé růže se doporučuje ohnout a vlastně celou korunku přikrýt u země pytlovinou a chvojím, je možné ji i částečně zakopat. Pozor, toto lze provést pouze u mladých stromků, u starších rostlin hrozí zlomení a u nich je postačující obalení koruny a přezimování nastojato.
Všeobecně platí, že čím je rostlina mladší, je pro ni první, druhý rok po výsadbě z hlediska zmrznutí nejkritičtější. Rovněž je nevhodné na podzim hnojit růže dusíkem, výborná jsou ale draselná hnojiva, draslík podporuje dozrávání pletiv.Někteří pěstitelé zkracují před zimou větve, odstraňují odkvetlé květy a podobně. Růžím tím způsobíme poranění, která se do zimy mnohdy nestihnou zacelit, dochází k pronikání vody a infekce do rány a k následnému poškození rostliny. Pomrznutí koncových částí větviček nevadí, stejně je na jaře budeme odstraňovat. Růžím a všem venkovním rostlinám poskytuje nejlepší ochranu před mrazem sněhová pokrývka, ale právě v případě, kdy je sněhu málo nebo když není vůbec, je důležitá vrstva hlíny a chvojí.
zakrýt můžeme i hortenzie
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie