Podzimní ochrana růží

 
webruze1

Při příchodu prvních podzimních mrazíků je nutné přikrýt choulostivé rostliny venku na zahradě a ochránit je před nadcházející zimou. Nejčastěji zakrýváme růže, choulostivé skalničky, jahody, ve vyšších polohách hortenzie.

Na příkladu růží si předvedeme, jak rostliny ochránit.

 

webruze3

 

 

U růží je nejnáchylnější místo očkování, které bývá asi 5 cm nad povrchem půdy, u stromkových růží těsně pod korunkou.

Osvědčilo se mi zakrytí zetlelým kravským hnojem, můžeme ale použít i kompost, nebo pouze navršit zeminu. Zakrytí zetlelým hnojem poskytne růžím nejen ochranu, ale i důležité živiny ihned zjara. Zvláště v chudých půdách je jeho použití velice vhodné.

Nevhodné je ale použití hnoje čerstvého a jsou i názory, že by se hnůj neměl růži bezprostředně dotýkat.

 

 

 

 

 

webruze4Poté, co k růžím navršíme zeminu, je dobré zakrýt růže chvojím. Můžeme použít i pytlovinu nebo netkanou textilii, v žádném případě nepoužíváme plastový materiál, igelity a podobně. Větve můžeme ke keříkům lehce přichytit provázkem.

U stromkových růží je místo očkování těsně pod korunkou. Je dobré celou korunku obalit a mladé růže se doporučuje ohnout a vlastně celou korunku přikrýt u země pytlovinou a chvojím, je možné ji i částečně zakopat. Pozor, toto lze provést pouze u mladých stromků, u starších rostlin hrozí zlomení a u nich je postačující obalení koruny a přezimování nastojato.

Všeobecně platí, že čím je rostlina mladší, je pro ni první, druhý rok po výsadbě z hlediska zmrznutí nejkritičtější. Rovněž je nevhodné na podzim hnojit růže dusíkem, výborná jsou ale draselná hnojiva, draslík podporuje dozrávání pletiv.Někteří pěstitelé zkracují před zimou větve, odstraňují odkvetlé květy a podobně. Růžím tím způsobíme poranění, která se do zimy mnohdy nestihnou zacelit, dochází k pronikání vody a infekce do rány a k následnému poškození rostliny. Pomrznutí koncových částí větviček nevadí, stejně je na jaře budeme odstraňovat. Růžím a všem venkovním rostlinám poskytuje nejlepší ochranu před mrazem sněhová pokrývka, ale právě v případě, kdy je sněhu málo nebo když není vůbec, je důležitá vrstva hlíny a chvojí.
zakrýt můžeme i hortenzie

webruze2

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup