Přísavník

Parthenocissus

Lidové názvy – loubinec, psí víno

 

Nejčastěji se u nás pěstují dva druhy – Přísavník pětilistý Parthenocissus quinquefolium jinak také nazývaný loubinec pětilistý  a přísavník trojlaločný (neboli trojhrotý, trojcípý) Parthenocissus tricuspidata.  Někdy bývá také pěstován přísavník révovitý Parthenocissus vitacea, který však nemá příchytné výhonky a musí se k opoře vyvazovat.

 

Všechny druhy přísavníků jsou příbuzné révy vinné a patří mezi popínavé opadavé keře.

 

Přísavník pětilistý pochází ze Severní Ameriky. Má pětičetné listy – jeho list je rozčleněn na pět lístků. Květenství uspořádané do laty se objevuje v průběhu jara a je poměrně nenápadné, na podzim však tento druh vyváří dekorativní modrofialové plody, které se po přemrznutí stávají vítanou pochoutkou ptáků.

 

Přísavník pětilistý je pnoucí liana, která u nás zdomácněla, je velice odolná proti zimě a celkem nenáročná na půdu. Ve výživných půdách, na slunných stanovištích roste ale lépe. V prvních letech po výsadbě ještě tento keř vytváří malé množství přísavných destiček a proto je vhodné jej vyvazovat.

 

Druhým často pěstovaným druhem je přísavník trojcípý a jak už název napovídá, jeho list je rozdělen do tří cípů. Pochází z Asie, jeho výhony jsou zcela samopnoucí, zdi krásně celistvě pokryje, je dekorativní i na jaře, nově vyrůstající lístky mají jasnější zbarvení a nejsou laločnaté. Je také nenáročný a  mrazuvzdorný.

 

Přísavníky jsou vhodné k pokrytí zdí,  pergol a plotů, kde slouží jako pohledová clona. Zjednodušeně lze říci, že přísavník pětilistý je vhodnější k popnutí drátěných plotů, trojcípý zase zdí. Jejich hlavní krása se ukazuje na podzim, nádherné zbarvení listů je symbolem podzimu a tvoří nedílnou součást našich zahrad.

 

Ještě drobné upozornění. Než se rozhodnete pokrýt  zdi Vašeho domu pnoucí dřevinou, a to nejen přísavníkem, dobře zkontrolujte kvalitu omítky. Přísavné úponky těchto dřevin snadno vnikají do spár poškozené omítky a mohou způsobit značné škody. Pokrytí domovní zdi je dá se říci navždy. I z hladké a nepoškozené omítky je odstranění samopnoucí dřeviny obtížné a téměř vždy zůstávají stopy po přísavných destičkách.

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Kalina vonná
Kalina vonná
Jasmín nahokvětý
Jasmín nahokvětý
Dřín obecný
Dřín obecný
69e0086b075a17ff33b9b8450fdcc8fc
Podzimní truhlík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup