Povídání o jmelí

 

 

Osobně mám ráda přírodní, zelené. Říká se, že čím více kuliček, tím více štěstí v příštím roce bude.

 

 

Právě bílé nebo nažloutlé kuličky,  plody poloparazitické rostliny  – jmelí bílé (Viscum album ) – se objevují v období Vánoc a slouží jako potrava pro ptáky, kteří je s trochou štěstí roznesou buď  přilepené na křídlech (kuličky jsou mírně lepkavé – odtud latinský název viscum (klíh, lepidlo)) nebo neztrávené ve svém trusu do korun dalších stromů.

Zde snadno ulpívají na kůře stromů, nejčastěji borovice, topolu či akátu a snadno v ní zakoření.

Jmelí  roste  velice pomalu. Každým rokem přirůstá pouze o jednu vidlici a stáří vzrostlých keříků, které můžeme  objevit v korunách stromů se často pohybuje okolo 40 let.

Snad  výskyt jmelí právě v korunách stromů přispěl k tomu, že byla tato rostlina považována za dar z nebes a dodnes je ověnčena řadou pověr a mýtů.

Říká se, že v období narození Ježíše Krista rostlo jmelí jako strom a právě z jeho dřeva zhotovil Josef pro Ježíška kolébku.

Keltové věřili, že odstraňuje neplodnost, nosilo se jako talisman, představovalo symbol života.

Vždyť pro mnohé z nás je rostlinou mystickou i v současnosti. Málokdo  ho na Vánoce nedaruje či si ho sám nekoupí. Jmelí zavěšené u stropu plní přání, udržuje manželství a odhání zlé duchy.

Snad v každém bytě je místo, kde  jmelí visí, někde jen v období Vánoc, jinde po celý rok. Kupujeme zelené, pozlacené, postříbřené.  Zlacení jmelí má svůj původ  v keltských dobách, kdy jej prý odřezávali z korun stromů zlatými noži.

 

Chcete-li obdivovat krásu keříků jmelí v korunách stromů, udělejte si výlet třeba do okolí jezera Lhota u Brandýsa nad Labem nebo k Břeclavi. Není krásnější procházky  lesem, když máte u nohou opadané lístky jmelí.jmelí4

Vaše Aubrieta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

 

afb7f6ddfdff02e323189ab35f423ddf
Kadidlovník
DSC_0095
Ten Aubrietin
Vánoční stromek v květináči
DSC_0113
Adventní věnce 2015 hlasování

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentářů: 3 “Povídání o jmelí

 • 19.12.2013 na 7.07
  Permalink

  Jmelí se používá také na přípravu čaje.Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá. Lžičku jmelí přelijeme studenou vodou a necháme do rána louhovat pak jen ohřejeme a přecedíme.Používá se při poruchách srdce,krevního oběhu,hučení v uších,vysokému i nízkému ktervímu tlaku.Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku.POZOR !!!!!!!!! Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat!Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne.

  Odpověď
 • 20.12.2013 na 20.32
  Permalink

  Osobně bych jmelí sama netrhala a nesušila, je lepší si koupit přípravky s výtažkem ze jmelí v lékárně. Trochu bych se toho bála.

  Odpověď
 • 8.2.2014 na 8.02
  Permalink

  Jmelí se mi také moc líbí. Když jsme jezdívali do Drážďan, tak tam v jednom místě byla alej a na stromech visívaly krásné roje jmelí. Na vánoce mám nejraději to zelené.

  Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup