Kadidlovník

 

Milí přátelé,

když se zeptám, jako voní Vánoce, jak odpovíte? Cukrovím, jehličím a „Františkem“ ? A když řeknu „Františkem“, myslím kadidlem. Ano, je to  přesně ta vůně, kterou ucítíte, když vcházíte do kostela třeba na Půlnoční. Ten obláček kouře, co stoupá kněžím z kadidelnice.

Pochází z kadidlovníku pravého (Boswellia sacra), je to jeho pryskyřice. Stejně tak,  jako náš smrk má tu svoji specificky voňavou „smůlu“, i  pouštní kadidlovník má  tu  svou.  Pryskyřice kadidlovníku je velice vzácná a léčivá. Uklidňuje zjitřené nervy, odbourává stavy úzkosti, má silné antibakteriální účinky.

 

ZDROJ kůra kadidlovníku, ze které ukapává pryskyřice

Kadidlovník pravý (Boswellia sacra) najdete  v okolí Rudého moře a v západní Africe. Jeho domovinou je Jemen, Somálsko, Arabský poloostrov. Roste v půdách suchých a kamenitých. Čím je půda na živiny chudší, tím je pryskyřice aroamtičtější, ale také je jí méně.  S kadidlovníkem  se setkáme také v Indii, zde roste kadidlovník indický (Boswellia serrata). Jeho pryskyřice má vůni odlišnou, pro nás méně Vánoční.

 

ZDROJ

Kadidlovník, často nazývaný olibanum nebo v anglicky mluvících zemích  frankincense (kadidlo, kadidlový olej),  krásně kvete.

ZDROJ

 

Na obrázku dole  vidíte, jak se pryskyřice sbírá. Sběr se neobejde bez poškození kůry stromu, proto se musí provádět velice obezřetně, poraněný strom se dlouho zaceluje a odběr má vliv na jeho celkové zdraví i růst. Nejen proto bylo dříve kadidlo vyvažováno zlatem a patřilo k darům, které přinesli tři králové Ježiškovi.

ZDROJ

Kadidlovník si určitě můžete pro radost vyzkoušet pěstovat i doma, pokud seženete jeho semínka.

 

ZDROJ

Ovšem protentokrát si myslím, že daleko lepší je si kadidlem provonět byt či dům. A mám pro Vás jeden tip.

ZDROJ

Poslední dobou jsem byla z „Františků“ dost zklamaná. Voní krátce a někdy pak ovzduší připomíná špatně táhnoucí kamna. Zkusila jsem tedy pálit přímo kadidlo jako takové. Protože je  vzácné, vykuřovala jsem jím jen ve chvílích výjimečných. Jeho vůně je velice jemná.

koláž1

Ještě lepší, a to i finančně, jsou tyčinky OLIBANUM. Jsou vyrobeny z kadila bez přidaných chemických látek, které by rušily vůni kadidla. Voní dlouho a krásně.  Chodím pro ně SEM.

Přeji Vám krásné a  úspěšné vykuřování.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Soutěž o nejkrásnější adventní věnec
Povídání o jmelí
Přerovský advent
Vánoční stromek v květináči

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup