Riegrova stezka

Milí přátelé Aubriety,

dnes se projdeme po jedné  z nejstarších turistických tras na území Čech  – prozkoumáme Riegrovu stezku u Semil. Náš výlet začneme z Bítouchova, ušetříme si tak nepříjemnou cestu po asfaltce ze Semil.  Stezka z Bítouchova do Spálova je  pojmenována po semilském rodákovi F.L.Riegrovi a je červeně značená.

dsc_0930

Hned úvodem nás na stezce přivítá Galerie, která je přírodní rezervací. Projdeme po 77 metrů dlouhé lávce nad Jizerou a budeme obdivovat pohádkový kaňon řeky.

dsc_0929

Celá stezka vede po pravém  břehu řeky Jizery, po levém  vede železniční trať se čtyřmi tunely.

vodni-elektrarna

 

Po chvíli už vidíme jez a domek jezného.

dsc_0933

Odtud teče voda1 300 metrů dlouhým podzemním tunelem do hydroelektrárny ve Spálově. Do Spálova brzy  také dojdeme, nejdřív ale projdeme tunýlkem vytesaným ve skále

dsc_0947

a ochutnáme pramen u studánky Antala Staška. Stašek působil v Semilech jako advokát.  V zimním období je okolí tunýlku  velice atraktivní, stékající voda vytváří ledopád s jezírkem.

dsc_0949

Spálov je na soutoku Kamenice a Jizery a my se  můžeme rozhodnout, zda pokračovat do Železného Brodu, nebo údolím  Kamenice do Tanvaldu nebo vrchem Kamenického stezkou zpět do Bítouchova. My si vybrali třetí možnost ( v Bítouchově na nás čekalo auto :-) ) .

dsc_0952

dsc_0961

Objevili jsme tak  Spálovskou kapli. Je z roku 1888 a každoročně se v místě  koná na začátku září Spálovské babí léto a sjedou se sem umělci všeho druhu z okolí.

dsc_0965

dsc_0966
Aubrietka nakoukla i dovnitř do kaple…

Kdo chtěl, po svačině si v lukách zazvonil…

lavicka-do-pekla

 

Cesta nás vede dál a my můžeme obdivovat kaňon Jizery z vrchu skal.

dsc_0976

Ti zdatnější z nás vylezli až na samý vrcholek Myší skály. Dříve zde stávala dřevěná rozhledna. Je to prý nejkrásnější ze šesti vyhlídek na Kamenické stezce a musíme vystoupat až na vrchol vrchu Medenec.

dsc_0973
výstup na Myší skálu

Zbývá dodat že výlet není náročný, je pravda okořeněný poměrně prudkým výstupem na Medenec, ale výhled za to určitě stojí. A psa, toho vezměte určitě s sebou.

Krásné dny příští s podzimní vůní přírody.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Vlčí hora
Svatý Jan pod Skalou
Sněžník

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup