Živý plot z turkestánského brestu?

Milí přátelé Aubriety,

povídat si budeme o turkestánském brestu a živém plotu z něj. Jaký hit posledních let !  Vysázený živý plot z brestu má vyrůst snad až dva metry za dva roky !

ZDROJ

Podívejme se na zázrak z pohledu botanika. Turkestánský brest je latinsky Ulmus pumila a každému trochu znalému zahradníkovi  se okamžitě vybaví už méně komerčně zajímavý název téhož –  jilm sibiřský.

Jilm je strom u nás běžně rostoucí, odolný, dobře roste téměř v jakékoliv nezamokřené půdě. Čím je půda bohatší na živiny a čím více slunce jilm na svém stanovišti má, tím logicky  roste rychleji.

ZDROJ

Všeobecně patří jilmy mezi rychle rostoucí dřeviny. Tajemný název  „brest“  pochází ze staročeského názvu stromu „břest“. Jilmy, ať už druhy horské či polní, často trpí houbovou chorobou grafiozou, Ulmus pumila by měl být vůči ní odolnější.

ZDROJ

Jilmy jsou opadavé stromy s půvabným tvarem listů, dobře se tvarují řezem. Rozhodnete-li se jilm sibiřský vysadit do živého plotu, často ho stříhejte, poprvé určitě brzy z jara, během vegetačního období pak dle potřeby. Netvarovaný plot z jilmů poroste více do šířky a bude vypadat „neučesaně“.

Živý plot z jilmů  poroste rychle  na vhodných podmínkách a při dostatečném hnojení dusíkem . Běžně ale snese jeho rychlost růstu srovnání třeba s ptačím zobem.

DSC_0517

Já osobně preferuji do listnatých živých plotů klasické dřeviny jako je habr nebo buk. Možná v růstu trochu pomalejší, ale ve výsledku pevnější a půvabnější.

Vaše Aubrieta

PS  Budu ráda, když mi napíšete Vaše zkušenosti s pěstováním živého plotu, ráda je zveřejním. :-)


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

DSC_0517
Výsadba živého plotu
Bambus
Buk lesní
Břečťan popínavý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup