Živý plot z turkestánského brestu?
Milí přátelé Aubriety,
povídat si budeme o turkestánském brestu a živém plotu z něj. Jaký hit posledních let ! Vysázený živý plot z brestu má vyrůst snad až dva metry za dva roky !

Podívejme se na zázrak z pohledu botanika. Turkestánský brest je latinsky Ulmus pumila a každému trochu znalému zahradníkovi se okamžitě vybaví už méně komerčně zajímavý název téhož – jilm sibiřský.
Jilm je strom u nás běžně rostoucí, odolný, dobře roste téměř v jakékoliv nezamokřené půdě. Čím je půda bohatší na živiny a čím více slunce jilm na svém stanovišti má, tím logicky roste rychleji.

Všeobecně patří jilmy mezi rychle rostoucí dřeviny. Tajemný název „brest“ pochází ze staročeského názvu stromu „břest“. Jilmy, ať už druhy horské či polní, často trpí houbovou chorobou grafiozou, Ulmus pumila by měl být vůči ní odolnější.

Jilmy jsou opadavé stromy s půvabným tvarem listů, dobře se tvarují řezem. Rozhodnete-li se jilm sibiřský vysadit do živého plotu, často ho stříhejte, poprvé určitě brzy z jara, během vegetačního období pak dle potřeby. Netvarovaný plot z jilmů poroste více do šířky a bude vypadat „neučesaně“.
Živý plot z jilmů poroste rychle na vhodných podmínkách a při dostatečném hnojení dusíkem . Běžně ale snese jeho rychlost růstu srovnání třeba s ptačím zobem.
Já osobně preferuji do listnatých živých plotů klasické dřeviny jako je habr nebo buk. Možná v růstu trochu pomalejší, ale ve výsledku pevnější a půvabnější.
Vaše Aubrieta
PS Budu ráda, když mi napíšete Vaše zkušenosti s pěstováním živého plotu, ráda je zveřejním.
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články



