Špirlice – Sarracenia

Milí přátelé Aubriety,

vítejte ve světě „masožravek“. Povídat si budeme o často pěstované špirlici, chcete-li latinsky Sarracenii.

DSC_0428
Sarracenia purpurea

Špirlice lákala na tvar svých listů botaniky už v 18. století, název Sarracenia dal rostlinám sám Carl Linné. Detailním a dlouhodobým pozorováním bylo zjištěno, že láčkovité listy jsou dokonalou pastí pro hmyz.

DSC_0655

Nahoře široké, směrem dolů se zužující listy jsou v horní části opatřeny tzv víčkem s nektarovými žlázami – ty hmyz vábí, navíc je víčko opatřeno chloupky – ty navádí hmyz směrem dolů, do zužující se trubice.

Zde, v dolní části rostliny,  je hmyz tráven. Trubice je velice hladká a hmyz není schopen se po ní vyšplhat vzhůru. Navíc se mu na hmyzí nožky lepí mikroskopické voskové destičky z vnitřního povrchu trubice. Jak důmyslné.

DSC_0432
špirlice i kvetou, květ na fotografii se ještě rozvine

Sarracenie jsou vytrvalé rostliny. Původní jsou na východě USA, ve volné přírodě se s nimi můžete setkat i ve Skotsku. Mají rády hodně vlhké půdy až bažiny. Krásně se budou vyjímat na břehu přírodního jezírka.

Ano, čtete správně,  pěstovat je můžete i v našich podmínkách.  Mrazuvzdorné druhy celoročně venku, choulostivé doma ve skleníku, třeba jen malém, pokojovém.

DSC_0911
Sarracenia leucophylla s průsvitnou kresbou na listu

Špirlice se  dobře kříží,( dělají to jak botanici tak i špirlice mezi sebou)  Bylo vypěstováno velké množství druhů a kultivarů. Od teplomilných  (S.leucophylla, S.minor) až po velice odolné,  mrazuvzdorné (S.purpurea).

Ať pěstujeme doma nebo venku, špirlice mají rády  mokrý až bažinatý substrát a s tím spojenou vysokou vlhkost vzduchu. U venku pěstovaných druhů však pozor na zimní období, zde přílišná vlhkost není vítána, u  pokojových druhů pak v zimě pěstitele často trápí nedostatek světla, který při vysoké vlhkosti může způsobit houbovitá onemocnění.

DSC_0912
S.leucophylla s víčkem jako z krajky patří do domácího skleníku

Sarracenie milují kyselé půdy s obsahem rašeliny. Nechte jim velký prostor pro kořeny, jejich kořenový systém tvořený oddenky je velice rozsáhlý, nádoby používejte široké, venku počítejte s tím, že se rostlina značně rozroste. Krásným příkladem pro pěstování může být Botanická zahrada v Troji, zde se špirlici v rašeliništi na pokraji okrasného mokřadu výborně daří.

Rostlinky nehnojíme, uloví si své vitamíny samy. Některé (S.psittacina), co mají láčky v úrovni vody nebo substrátu  „snědí“ i plže.

DSC_0429

Pokud budete chtít dát část Vaší špirlice kamarádce, jde to velice snadno, kousek s oddenkem jí odkopněte.Lze praktikovat i množení semenem, ale je velice zdlouhavé, klíčení může trvat několik měsíců, semena sejeme brzy z jara.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Babelka řezanovitá
Kosatec žlutý
Medinilla
Ibišek dřípatkokvětý

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup