V Americe

Milí přátelé Aubriety,

pojďte se mnou na jeden z typických výletů v okolí Prahy, pojďte se mnou do Ameriky.  Amerika, vápencové lomy nedaleko Karlštejna, národní přírodní rezervace,  jeden z nejoblíbenějších trampských i turistických cílů stojí za návštěvu v kterékoliv roční době. Na začátku března ještě nestíní výhledům listí, na druhou stranu jsme přišly o kvetoucí lomikameny, například.

DSC_0881

 

Naše putování začneme nad obcí Mořina a téměř po celý výlet nás povede žlutá značka. Jako první navštívíme lom Velká Amerika. Je to monument, utrpení pro lidi se závratí. Pohled dolů Vás uchvátí,  až magicky přitáhne. Možná pochopíte, proč se mezi turisty neujal původní název lomu Kozolupy :-). Dívejte se, buďte opatrní, nesnažte se lézt dolů, nehrozí jen pokuta.

Pokračujeme dál, mírným klesáním scházíme dolů na vyhlídku do lomu Mexiko (někdy nazývaný Trestanecký lom). Ten je menší, prostor je komornější.

DSC_0889

 

Nad lomem je památník politickým vězňům,  pracovali tady  v padesátých letech minulého století. Místo pro naši generaci tolik  romantické, pro generaci našich dědů tolik tragické…

koláž3

Nemohu se nevěnovat rostlinám. Jak roztomile  mech šplhá  po větvích keřů, když si kleknete, foťák dáte k zemi, ihned máte fotku jako z deštného pralesa.

koláž1

Jaterníky i sněženky jsem našla, později vykvete koniklec, hlaváček a lomikameny. Byly zde vysazeny cíleně, aby se vegetace rychleji po těžbě obnovila.

koláž2

V opuštěných štolách spí netopýři. Voda na dně lomů je čistá, plave v ní třeba kapr.

DSC_0886

Lesem, stále po žluté,  přicházíme na další romantické místo, k lomu Malá Amerika. Tady se názorně dozvíte  o systému, jakým těžba v dolech probíhala (je tu naučná tabule :-))DSC_0892

DSC_0913

Pokračujeme dál po polích a loukách, z dálky nás pozoruje Karlštejn.

DSC_0902

Hrad na nás zapůsobil jako magnet a zastavili jsme se  v místní hospodě na troše zvěřiny s knedlíkem. Ceny mírné, obsluha milá i na našeho psíka.

koláž4

Cestou zpět do Mořiny nás ještě čeká malé zastavení u Dubu sedmi bratří.

DSC_0921

 

Pohledem z výšky na Mořinu  výlet končí.

DSC_0931

Je vhodný pro všechny, co netrpí závratí, co mají rádi romantiku, rádi se toulají přírodou. A určitě i pro psy, můžou tady i na knedlíky :-).

DSC_0893

 

Krásné dny příští, třeba na výletech jarní přírodou.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Karlštejnský advent
Hrad Okoř a osada Colorado
Velikonoční fotogalerie
Vyhlídka Máj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup