Třeba najdete ježka

 

To tak jednou při podzimní procházce lesem, nebo u domu, když vystupujete z auta, tak, jako se to stalo nám, nebo při úklidu zahrádky,  najdete ježka. Je tak krásný, jako plyšák na hraní. Je jako z pohádky.
 A tak jsme navlečeni v bundách a šálách, ten den bylo na září opravdu chladno pozorovali ten zázrak. Okolo ježka se seběhli i ostatní sousedé, no my se snad přes ježka ještě  spřátelíme, nevěřícně jsem si pomyslela.  A také  nahlas projevila obavu, aby přežil zimu, kde má mámu, co bude žrát, kde se tady schová….v tom mi do řeči skočila babička, co opatrovala vnoučka, jež byl ježkem zcela uchvácen “Hlavně na něj nesahej!!!“. Někdo v davu pak pronesla myšlenku, že pokud se vejde do dlaně, tak zimu přežije a bylo.
A tak mi stejně nedalo a píši pro všechny, co najdou někde ježka, pár rad, jak na to.
jezek2Úvodem je třeba si uvědomit, že jde o zvíře, které není vhodné pro domácí chov, nelze si z něj udělat domácího mazlíčka a po přezimování je třeba vrátit zvíře do volné přírody, neb tam je mu opravdu nejlépe.
Záchranou ježků bychom se měli zabývat podle venkovní teploty až koncem listopadu, je – li chladný podzim, pak o něco dříve. Běžně v přírodě bez problémů přezimuje ježek s hmotností 600g – 700g.  Pokud chcete ježka vážit, pak doporučuji dát na kuchyňské váhy nějakou podložku, ježek opravdu není čistotný. Je-li jeho hmotnost opravdu nízká, je nejlépe se na začátku obrátit na záchranou stanici pro zvířata nebo alespoň zajít k veterináři. Zvířátko si z přírody může přinést mnoho parazitů – klíšťata, blechy a těch je třeba ho hned na počátku zbavit. Také může být poraněné a o další léčbě by měl rozhodnout  odborník.
jezek1
Pro domácí přezimování malých ježků je doporučován výběh o velikosti min 1x2m pro každého ježka, (je dost pravděpodobné, že naleznete více mláďat pohromadě),výška stěn 50cm,v něm boudička na spaní 25x20x15cm a v boudičce díra 12x12cm. Také boudičku by měl mít každý ježek svojí. Takto vybavený výběh doplníme ještě podestýlkou třeba z pilin nebo natrhaných novin. Čím menší ježek je , tím větší teplo je pro něj prospěšné, pro orientaci pro ježka 300g je vhodná teplota asi 18C. A budeme krmit, vhodné jsou konzervy pro koťata, sušené mléko pro koťata, psí granule, vařené kuřecí maso. Naprosto nevhodné je kravské mléko, žížaly, myši, mohly by obsahovat parazity a na ježka je přenést. Potravu  podáváme nejlépe večer. Naším cíl
em by mělo být dosažení hmotnosti 600g. Takto vykrmeného ježka přeneseme na chladnější  místo,ne na mráz,  (třeba do sklepa), krmíme pouze suchou stravou a stále zajišťujeme čerstvou vodu. Na jaře v březnu, dubnu začneme ježka zvykat na přírodu, pouštíme ho na trávu, krmíme ho červy a brouky.
Po celou dobu mějme na paměti, že se zvířátko musí vrátit do přírody, proto omezíme chování a braní do ruky, naším cílem není získat domácího mazlíčka, ale uchovat zdravou populaci ježků v naší přírodě.


jezek3

Závěrem jen prosím vyčkejte s odnášením ježka z volné přírody, mnohdy je matka pouze na „lovu“ a k mláďatům se vrátí.
Pokud se někomu podařilo vyfotografovat ježka nebo pokud máte zkušenosti se záchranou ježků, neváhejte mne kontaktovat, ráda vaše příspěvky zveřejním.
Vaše Aubrieta

Jeden komentář “Třeba najdete ježka

  • 5.11.2015 na 0.09
    Permalink

    AHOJ, TAKÉ SE NÁM TU ROJÍ JEŽCI NA ZAHRADĚ UZ POTOKA, TAKŽE JSME RÁDI, ŽE JE TU MÁME…ALE TAK PODROBNOU INFORMACI O VELIKOSTI A PŘECHOVÁNÍ MALÝCH JSEM JEŠTĚ NEČETLA,DÍKY MOC!!

    Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup