Truhlík do stínu

Milí přátelé Aubriety,

mám pro Vás pár nápadů, jak osázet truhlíky a nádoby ve stínu. Budeme si povídat o  stínu domovních dvorků a severních parapetů. O místech, kde zdánlivě nic neporoste a hlavně nepokvete.

ZDROJ

Hned pro úvodní obrázek jsem vybrala rostlinu známou pod názvem okrasná kopřiva (Coleus x blumei).  Pěstuje se většinou jako letnička, ale snadno  přezimuje doma v obýváku. Ozdobná je především listem, květ je nenápadný a dokonce nežádoucí. Pravidelné odstraňování květů zajistí okrasné kopřivě kompaktní vzrůst.  Krásná je například ve společnosti povíjnice batátové (Ipomoea batatas). Tu mám moc ráda. Dobře, rychle a bujně roste a  dodá truhlíku na objemu.

 

ZDROJ

Ve stínu nám dobře poroste a dokonce i pokvete balzamína (Impatiens) známá též jako pilná Lízinka nebo sultánka. Truhlík můžeme doplnit různými pokojovými kapradinami. Letnění jim udělá dobře a na zimu je zase schováme do tepla domova.

 

ZDROJ

Všechny netýkavky (obrázek nahoře) potřebují dostatek vody, toulavý stín a pravidelné odstraňování odkvetlých květů.  Tvorba semen rostliny vysílí a  málo pokvetou.  Vesele rostou v jakékoliv zahradní zemině. S hojením opatrně, při přehnojení stonky  vodnatí a trpí hnilobou.  Rostlinky   rozmnožíte zakořeněním řízků ve vodě.

ZDROJ

To platí i pro okrasnou kopřivu. Hnojit s mírou, dostatečná zálivka a pravidelné zaštipování, to je základ úspěchu.

Na následujícím obrázku je kombinace rostlin takřka nezničitelná. Buxus s břečťanem. Trochu smutné, ale nenáročné seskupení,  elegantní do městských stinných ulic nebo k moderním rodinným domům. Obě květiny mají rády stín a mírnou zálivku.

ZDROJ

Bohyška funkie (Hosta)  to se rovná nepřeberné množství kultivarů. Listy tmavě zelené, do žluta, panašované…Bohyška miluje stín a dostatečnou zálivku. Je to vytrvalá rostlina, která dobře poroste v nádobě i v záhonu, krásná bude ve společnosti kapradin. V létě ji ozdobí drobné bílé květy.

ZDROJ

Závěrem přidávám aranžmá s velice atraktivní hlíznatou  rostlinou, které pobyt na zastíněném městském dvorku v letním období bezesporu prospěje. Kytička se  jmenuje se užovník (Caladium hortulanum). Můžete ji zasadit s kapradinami, netíkem, begonií…a na zimu opět uklidit hlízu do sklepa. Nemá ráda prudké slunce a miluje vyšší vzdušnou vlhkost a to vše jí stinný zahradní kout poskytne.

ZDROJ

Nebojte se netradičních kombinací. Sázejte do truhlíků společně pokojovky, voskovky, bohyšky, okrasné kopřivy, netýkavky. To vše jsou kytičky, které mají stejné nároky na světlo i na zálivku a to je důležité. Na podzim pokojové rostliny vrátíte do obýváku, hlízy hlíznatých květin do sklepa a  letničky po sběru semen na kompost.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Jak hnojit truhlíky
Truhlíky
Jak vypěstovat závěsný květinový koš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup