V léčivé zahradě

Milí přátelé Aubriety,

přírodní léčivou zahradu jsem budovala. Zahradu v souladu s přírodou. Zahradu, ve které je dobře všem, živočichům, rostlinám i lidem. Vytvářela jsem místo, kde se rostliny budou chránit navzájem, kde stromy budou poskytovat ochranu živočichům a ti je budou naoplátku zbavovat škůdců všeho druhu.

DSC_0589

Začali jsme třeba tím, že jsme přestali sekat trávník co týden, ale údržbu jsme omezili na dvě až tři seče ročně. Hýčkali jsme pampelišky a sedmikrásy, jetel s diviznou se nastěhovali sami.

 

DSC_0312

 

A co se stalo? Vznikla rozkvetlá louka, která poskytla pastvu včelám, která přilákala motýli, čmeláky… a ti zase opylili třešně, rybíz, jabloně…

DSC_0737

 

V zahradě začala vládnout harmonie bez chemie. Dali jsme vale monokulturním záhonům (záhonům, kde se pěstuje jen jeden druh rostlin), které škůdce přímo vábí. Vysadili jsme záhony polykulturní, smíšené. Společně v nich rostou keře (rybíz, angrešt), trvalky (jahodník) i česnek. Vzájemně se chrání. Tam, kde vysadíte aksamitník, tam nebudou pobývat mšice třeba.

DSC_0652

Rostliny jsme posilovali výluhem z kopřiv, přesliček nebo kostivalu.

O budování a používání kompostu jsme si dlouze povídali. Podařilo se nám zužitkovat takřka všechny rostlinné zbytky z kuchyně. Mulčovali jsme trávou, senem i štěpky.

DSC_0613

Na boj s odpornými slimáky jsme  povolali  kachny – indické běžce.  A dokonce jsme začali s chovem včel. Ale tomu Aubrieta moc nerozumí, tak se jen dívala, jak se to dělá.

DSC_0629

Nechybělo ani  budování hmyzího domečku, vyvýšených záhonů, pěstování brambor ve slámě…

DSC_0877

Chvílemi jsem si připadala jako doma na své zahrádce a přitom jsem většinou byla  v metru :-) Četla jsem totiž knížku „Darujme si zdraví z vlastní zahrady„, která potěší všechny milovníky permakulturních, přírodních zahrad. Potěší všechny, na jejichž zahrádku chemie nepatří. Knížka krásně poradí, jak na to v souladu s přírodou. Napsala ji Hanka Sekulová, která na takové přírodní zahradě žije a radí z vlastní zkušenosti.

Krásné dny příští třeba s knížkou na zahradě.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Vyvýšený zeleninový záhon
Jak jsme dělali kompost
Hmyzí hotel

 

 

Jeden komentář “V léčivé zahradě

  • 19.4.2017 na 19.35
    Permalink

    Moc děkuji za báječný tip! Už dlouho jsem si nekoupila žádnou knížku o přírodním zahradničení a přesně tuto si určitě musím pořídit, líbí se mi na první prolistování.

    Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup