Jak hnojit truhlíky

Tento příspěvek berte jako volné pokračování příspěvku  Truhlíky  Předpokládám, že všichni máte zasazeno a rostliny pozvolna zakořeňují. Nastal ten správný čas začít hnojit. Nepoužívám postupně se uvolňující hnojiva, která se přidávají hned při výsadbě rostlin přímo do půdy. Je velice složité odhadnout, jaká je jeho okamžitá koncentrace v půdě  – „kdy už došlo“ a kdy je  třeba opět pohnojit.

verbena

Zjednodušeně lze říci, že pro krásný růst balkonových rostlin (chceme po nich velké „převisy“ a bohaté kvetení) jsou zásadní dva chemické prvky – dusík a fosfor.

Dusík zajistí bohatý nárůst zelené hmoty. Budeme-li ho ale používat v nadměrném množství, dojde k tomu, že budeme mít rostliny s velkými listy a silným, až příliš vodnatým stonkem a takřka žádnou násadu květů. Takto přehnojené květiny budou snadnou kořistí škůdců, zvláště mšice si je velice oblíbí. Proto je třeba používat dusíkatá hnojiva s rozumem a spíše z počátku po výsadbě.

Fosfor zajišťuje bohaté kvetení.  Ideální je proto správná kombinace těchto dvou chemických prvků, někdy ještě v kombinaci s draslíkem. Jistě se Vám vybavuje známé NPK ( N-dusík, P-fosfor a K – draslík). Draslík není pro balkonové květiny zásadním chemickým prvkem, nechceme-li je přezimovat. Draslík je výborné používat na podzim jako látku, která zajistí vyzrání pletiv a jejich úspěšné odolání mrazu. Osvědčilo se mi pohnojit draslíkem například  růže na terase před příchodem zimy.

Ale zpět k našim truhlíkům. V mnoha mých předešlých článcích jste si mohli přečíst, jak velkým fanouškem jsem hnojiva KRISTALON. Pro truhlíky používám START a PLOD A KVĚT a to následujícím způsobem:

Truhlíky zalévám zásadně až v momentě, kdy je zásobník na vodu  zcela prázdný.  Do zásobníku dávám vždy jednu odměrku KRISTALONU a zaliji vodou tak, až ho  zcela naplním . Pravidelně střídám tyto dva druhy hnojiva od jara až do podzimu, pořád dokola. Je to velice snadný, rychlý a účinný způsob, vaše převisy budou neodolatelné :-) Navíc se hnojivo samo rozpustí a máte přesnou kontrolu nad jeho koncentrací.

hnojivo KRISTALON, dva základní druhy

Dodržujte vždy dvě zásady:

– hnojit vždy až do zcela prázdného zásobníku

– pravidelně střídat hnojiva s obsahem dusíku s hnojivy s obsahem fosforu

Tato pravidla platí  i při používání tekutých hnojiv. Já je osobně moc ráda nemám. Hlavním důvodem je horší manipulace a dávkování.

ZDROJ
ZDROJ

Budete-li si vybírat hnojivo pro Vaše rostliny, důležitý je nízký obsah solí v něm. Nebudou Vám vznikat žlutavé hrudky na povrchu půdy. Ty vznikají právě u přesolených substrátů a zejména při zálivce do spodu rostlin (do misky nebo zásobní nádoby u samozavlažovacích truhlíků).

Bohaté převisy všem. :-)

Vaše Aubrieta

Ještě pro úplnost www.kristalon.cz.

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

další podobné články

Truhlíky
Truhlíky
Bougainvillea
Bougainvillea
Bacopa a Million bels
Bacopa a Million bels
Ostruhatka
Ostruhatka

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentářů: 2 “Jak hnojit truhlíky

 • 3.7.2014 na 9.20
  Permalink

  Dobrý den, pochopila jsem správně, že do jednoho truhlíku dáváte celou jednu odměrku hnojiva? Marně se snažím dosáhnout převisů a asi dělám chybu v tom, že hnojivo rozpustím v 10 litrech vody jak je uvedeno na návodu. Předem moc děkuji

  Odpověď
  • 3.7.2014 na 18.15
   Permalink

   Dobrý den, opravdu už léta dávám jednu odměrku do prázdného zásobníku a pak ho naplním vodou. Postup znovu zopakuji, když zásobník zcela vyschne. Pečlivě střídám po týdnu START a PLOD a KVĚT . Nikdy se mi nestalo, že by rostliny byly přehnojené. Jen u pelargonií, které chci uchovat přes zimu od poloviny září používám Kristalon – PODZIM.

   Zkuste to, myslím, že se zadaří. Přeji převisy jako HROM. Vaše Aubrieta

   Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup