Z Cínovce na Komáří víšku

sobota 9.8. 2014

Milí přátelé Aubriety,

pojďte se se mnou projít po hřebeni Krušných hor. Náš výlet začneme na Cínovci.  Přes široké pláně projdeme ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Je pravda trochu zpustlý, ale místo je to velice romantické. Kostel je pozůstatkem v padesátých letech zaniklé obce. Byl postaven v barokním slohu v letech 1729 – 1733. 8.5. 1945 tudy prošla sovětská armáda při cestě do Prahy.

DSC_0550
kostel Nanebevzetí panny Marie na Cínovci

 

Naproti kostelu najdete Dlouhý rybník. Nebudete věřit vlastním očím. Ocitnete se doslova v botanické zahradě, na vřesovišti. Místo je důkazem, že příroda nepotřebuje žádného zahradníka. Sama je sobě tím nejlepším.

DSC_0558

Až se dostatečně vynadíváte, doporučuji pokračovat po zelené značce na Komáří vížku. Je to asi 8 Km. Kdo má kolo, ten je král (ale zase nevidí ty detaily).

DSC_0565
Komáří vížka

Rozhled z Komáří vížky patří k nejkrásnějším z Krušných hor. V místním hotelu je možné se ubytovat i poobědvat. Původně na vrcholu stávala zvonice, zvon svolával horníky do práce, ohlašoval důlní neštětí….. celá oblast je hornictvím protknutá, pod Komáří vížkou můžete navštívit štolu sv.Martina, dolovala se cínová a stříbrná ruda už od 14. století. Z vížky vede lanovka až dolů do Krupky (kola Vám vezmou).

DSC_0567
kaple svatého Wolfganga

Ještě než ale sejdeme nebo jedem dolů, zastavme se u kapličky na Komáří hůrce (asi 300 m od vížky).  Kaple je zasvěcena sv. Wolfgangovi, patronu horníků. Wolfgang von Regensburg zde pobýval a velice mu zachutnaly místní borůvky. Ty posvětil a byly pak největší široko daleko. V 19 století se zde konaly borůvkové poutě spojené  bohoslužbou v kapličce. Byla opravena a znovu vysvěcena v roce 2001. A pokud zde zastihnete nadšenou průvodkyni, tak, jako se to podařilo nám, bude pro Vás prohlídka opravdovým zážitkem.

Cínovec v Krušných horách

P.S.

Na tento výlet se Vám kolo  bude hodit. I když pěší tůra po hřebenech bude jistě také super. Cesta není náročná, je vhodná pro všechny. Jen si nezapomeňte teplé oblečení, na vrcholových pláních to fouká. V cínoveckém kostele se pravidelné bohoslužby nekonají, kostel je uzamčený, jeho interier je ale prý velice krásný. Kaple sv. Wolfganga je o prázdninových víkendech otevřena pravidelně.

A ještě nezbytná fotogalerie ( kliknutím na obrázek fotogalerii zvětšíte :-) )

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

další podobné články

Českým Švýcarskem #2 – Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou

Noc kostelů 2014
Štiřín s Václavem Větvičkou
Kostel svatého Jana Nepomuckého Na Skalce

 

 

 

 

 

 

 

 

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup