Českým Švýcarskem #2 – Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou

Hnidopich se zarazí, co to píšu. Jiřetín pod Jedlovou, to jsou přeci  Lužické hory. Já to vím. Ale protože je to opravdu co by kamenem dohodil z Českého Švýcarska, může každý, kdo zavítá do Národního parku snadno jít na výlet na Křížovou horu. A udělá dobře. Zdejší Olivetská zahrada oplývá pozitivní energií, pobyt zde přináší útěchu a snad i uzdravení.

DSC_1031
Křížová cesta na Křížové hoře

Kaple Povýšení sv.Kříže  stojí na vrcholu hory již od poloviny 18. století. Nejdříve byla dřevěná, kamenná kaple byla vysvěcena r.1796. Křížová cesta má jedenáct rokokových  zastavení.

Na počátku cesty jsou sochy světců sv. Jana, sv.Jakuba a sv.Petra. Pak následuje Olivetská zahrada a již zmíněných jedenáct zastavení.

zděná kaple Božího horbu
zděná kaple Božího hrobu

 

Za kamennou kaplí najdete ještě, též v rokokovém slohu, zděnou kapli Božího hrobu. Podívat se můžete i na nikdy nevysychající studánku. Magické místo upoutá také jako dokonalá stavba, zastavení stojí za sebou v  zákrytu a neomylně Vás zavedou až na vrchol. Celý prostor lemují lípy, naše národní stromy. Jak voní a  jak majestátní jsou.

Až se dostatečně vynadíváte a potěšíte, můžete se vydat třeba na rozhlednu Jedlová (pozor, je to prudký výšlap) nebo na hrad Tolštejn.

Jiřetín pod Jedlovou je malebné městečko. V následující fotogalerii se můžete pokochat jeho krásou.

( kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )

Na závěr přidávám ještě odkaz na stránky obce Jiřetín pod Jedlovou. A dodávám, že výlet je vhodný pro všechny, pro cyklisty, turisty, psy a jejich majitele, pro milovníky přírody a památek.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

 

Lipový likér a čaj
Lipový likér a čaj
Českým Švýcarskem # 1 – Na Pastevní vrch
Českým Švýcarskem # 1 – Na Pastevní vrch

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup