Noc kostelů 2014

Tolik ráda mám Noc kostelů, tak dobrý nápad to je.Teplá  květnová noc přímo svádí k prohlídce tajemných a neprobádaných prostor. Letos jsem zase vyrazili a navštívili dvě perly českých zemí. Tu  první,  přímo v centru Prahy jsem si prohlédla ještě sama a poté, co jsem byla svědkem toho, že většina návštěvníků tento skvost obchází a marně hledá vchod, jsem si uvědomila, že vstup do chrámu je doslova zabarikádovaný předzahrádkami restaurací. Nicméně, když vchod naleznete a vstoupíte, věřte, že krása prostor Vás naprosto ohromí.

Milí přátelé nadechněte se ! Chrám Matky Boží před Týnem.

chrám Matky Boží před Týnem
chrám Matky Boží před Týnem

Pršelo, bylo těsně po bouřce. V kostele panovala milá atmosféra, pořadatelé „Noci“ byli milí a vstřícní, povolili i pár fotek „bez blesku“.

Asi nemá smysl, abych zde dopodrobna vypisovala historii chrámu, která se datuje od roku 1135. Kdo má zájem, může navštívit stránky velkolepé trojlodní baziliky www.tyn.cz.

Když jsem se dostatečně pokochala, dojela jsem do Radlic, kde jsem se sešla s těmi, které mám ráda a vyrazili jsme na téměř noční výlet do Příbrami, na Svatou Horu, na prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Místo Vás obejme, zastavíte se v úžasu.

bazilika Nanebevzetí Panny Marie
bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Slova jsou zbytečná. Otevřen byl letní kůr, Pražská kaple, dalo se vystoupat do oratoře.   Prohlédnou jste si mohli barokní jídelnu a horní chodbu kláštera. Tu jsem navštívili my. Provázel nás sám farní vikář  P.David Horáček. Nahlédli jsme do zkušebny sboru, biskupského pokoje i klášterní kaple. Bazilika je ve správě  cca 14 redemptoristů, z nichž dva jsou dokonce vietnamské národnosti. Opět zde nebudu vypisovat celou historii Svaté Hory. Tu a mnohé další, třeba i o adopci varhanních píšťal si můžete přečíst na stránkách farnosti www.svata-hora.cz.

V následující fotogalerii si můžete například pohlédnout chráněný obrovský Svatováclavský dub (dub letní), oratoř,  Martinickou kapli, strop Pražské kaple a mnoho dalších fotografií  z areálu.

Byl to krásný večer a noc. Domů jsem přijeli až po půlnoci. Snad noc ještě umocňovala krásu míst. Nezbývá než se těšit na příští rok.

Vaše Aubrieta

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

další podobné články

Kostel svatého Michaela Archanděla v Podolí
Kostel svatého Michaela Archanděla v Podolí
kostel sv. Prokopa v Braníku
kostel sv. Prokopa v Braníku
Karlov, Nové Město pražské
Karlov, Nové Město pražské
Kostel Narození Panny Marie ve Vysokém Újezdě u Netvořic
Kostel Narození Panny Marie ve Vysokém Újezdě u Netvořic

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup