Kostel svatého Jana Nepomuckého Na Skalce

DSC_0721

Dnes Vás zavedu ke kostelu sv.Jana Nepomuckého Na Skalce, v Praze, ve Vyšehradské ulici.  Mám to místo ráda, do zahrady, která přiléhá ke kostelu chodívám na výstavy skalniček. Baví mě si představovat, jak to na takových místech vypadalo dřív.

 

Na místě dnešního kostela svatého Jana Nepomuckého Na Skalce byla dříve (mluvíme o konci 17. století) vinice Skalka. Na ní byla roku 1691 postavena kaple. Bohoslužby v ní vykonávali mniši z protějšího kláštera  Na Slovanech.

 

Až přibližně po 40 letech, roku 1730 byl položen základní kámen dnešního kostela. Celá dvouvěžová, jednolodní   stavba je postavena ve vrcholně barokním slohu  podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel se stavěl přibližně osm let.

Hlavní vstup byl  Dientzenhoferovou branou vedle Faustova domu, přímo z Karlova náměstí.

 

 

Z Vyšehradské ulice je kostel přístupný schodištěm zdobeným sochami světců od Bernarda Seelinga, dostavěným až roku 1776 Od roku 1958 je kostel kulturní památkou.DSC_0757 – kopie

 

 

 

Bez zajímavosti není, že na hlavním oltáři je umístěna dřevěná socha sv.Jana Nepomuckého (dílo Jana Brokoffa), která se stala předlohou pro bronzovou sochu na Karlově mostě.

 

 

 

Bohužel je kostel přístupný jen příležitostně. V současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Pro mne je nejkrásnější ze zahrady za kostelem, vstupem Dientzenhoferovou branou. Tam se dostanete snadno pokaždé  při výstavě skalniček.

Krásnou romantickou procházku.

Vaše Aubrieta

(kliknutím na obrázek otevřete fotogalerii :-) )

 

Kam dál?

kostel sv.Michaela Archanděla v Podolí 

kostel svatého Prokopa v Braníku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup