Zasadíme strom

Milí přátelé Aubriety,

dnes si zasadíme strom. I jaro je vhodná doba, i když znalec podotkne, že podzim je čas vhodnější. Půda je po létě vyhřátá a i venkovní teplota má na podzim menší výkyvy.

Ovšem my se dnes budeme věnovat výsadbě stromů z kontejnerů, tedy stromů, které v nádobě – většinou plastové – už nějaký ten měsíc, někdy bohužel i rok vegetují. Takto připravené stromy můžeme vysazovat prakticky ve kteroukoliv roční dobu.

DSC_0779
lipová alej v Českém Švýcarsku – stromky jsou zde chráněny pletivem proti okusu

Úvodem je třeba takto zakoupený strom či keř z nádoby vyjmout. Čím déle rostlina v nádobě rostla, tím  obtížnější to bude.  Nádoby bývají často zcela prorostlé. Je dobré je nastřihnout, naprasknout či jinak rozbít a celý kořenový systém  vyjmout. Nezlámat přitom větve stromu – je to práce pro víc lidí.  Opatrně pak rukou nebo hrabičkami celý kořenový bal rozvolnit.  Kořeny tak dobře do půdy prorostou.

Pro názornost jsem vybrala tolik oblíbenou thúji. Vy ale  můžete sázet i ovocné stromy, růže, léčivou břízu, lípu, javor nebo mýty opředený buk…

ZDROJ

Pokud zakoupíte prostokořenou sazenici, kořeny přes noc namočte do vody. To platí třeba pro růže, ty se často takto prodávají.

ZDROJ

Přichází čas na vykopání jámy. Musí být dostatečně široká i hluboká. Kořeny do ní musí „zapadnout“a nad ně byste měli navršit cca ještě 10cm zeminy. Před výsadbou jámu prolijte vodou, hnojivo přidávat nemusíte, snad jen uleželý kompost v chudších půdách.

ZDROJ

Je dobré, když sází dva. Jeden strom umisťuje do jámy a druhý pozoruje a hlídá, aby strom stál rovně. Je to důležité, když jámu zahrabete, už v ní strom nenarovnáte a sám to taky neudělá :-). Dobře si rozmyslete, kam strom vysadíte. Informujte se, jak bude v konečné podobě velký, ať nejste za pár let překvapeni. Sázíte-li více stromů do řady, dobře si vyměřte vzdálenosti. Stromy by měly být stejně daleko od sebe, v dostatečné vzdálenosti od plotu….Pozor na výsadbu do blízkosti domu. Strom by neměl bránit slunci v oknech, ohrožovat dům ani Vás třeba na přístupové cestě.

ZDROJ

Po výsadbě obnovte úvazky, važte vždy křížem, aby provázek nebránil růstu kmene – nezařezával se do kůry.

ZDROJ

Na spodní fotografii je prefabrikovaný úvazek, spona, já dávám přednost provázku.

ZDROJ

K větším stromům upevněte kůly. Muž na obrázku upevňuje kůly dva, vy dejte tři do kříže, je to lepší proti větru. A na závěr strom důkladně zalijte, opravdu hodně!

ZDROJ

V dnešní době chceme mít vše rychle a hned. I stromy z kontejneru jsou toho důkazem. Nemusíme na nic čekat deset, patnáct let,  jako naši předkové…

DSC_0953

Je jen  na vás, zda zvolíte takovou cestu, nebo si na zahrádce zasadíte třeba žalud, budete pozorovat jak klíčí, jak mu vyrostl první lístek, jak sílí jeho kmen. Vybudujete si tak s Vaším stromem pevný vztah a zaručeně ho nikdy nepokácíte, poroste dál i pro Vaše děti.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta

Jak vypěstovat závěsný květinový koš?
Vyvýšený záhon
Živý plot z turkestánského brestu?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup