Kostival a mastička

Milí přátelé Aubriety,

dnes bude řeč o kostivalu lékařském  (Symphytum officinale), kořenářkami nazývaném černý kořen nebo sladký lupen. Dříve, ale ani dnes, se bez něj neobešel žádný ranhojič.

DSC_0042
Kostival lékařský – Symphytum officinale

Kostival totiž, už jak jeho název napovídá ( Symphytum znamená latinsky spojit, srůst, anglicky se kostival řekně Comfrey – srůstat), pomáhá srůstat zlomené kosti a nejen je. Napomáhá hojení ran, kostivalová mastička léčí výrony a pohmožděniny (dnes výtažek kostivalu nalezneme v tolik sportovci oblíbené masti Traumaplant).  Kostival obsahuje vápník, fosfor, draslík, vitaminy A,B, C, cholin a allantoin – ten je právě tolik v rostlině ceněný.

Kostival lékařský – Symphytum officinale – květ

V omezené míře je možné užívat kostivalový čaj k hojení žaludečních vředů. Já osobně ale nedoporučuji užívat kostival vnitřně, pro riziko závažného poškození jater.

Zůstaňme u mastičky. Tu si můžeme pro naše sportovce vyrobit i doma. Budeme potřebovat obyčejnou vazelinu a pak kostival. Na podzim a teoreticky i v zimě a brzkém jaře,  použijeme k výrobě masti kostivalový kořen. Ten obsahuje v tomto období nejvíce účinných látek. (logicky-  na podzim rostlina uloží zásobní látky z listů do kořenů na příští jaro).

Kostival lékařský – Symphytum officinale, zde s květy lehce do běla

Už v dobách dřívějších se kostivalový kořen mlel na kaši, která se nanesla (lépe napatlala) na postiženou – zlomenou nebo vyvrknutou část končetiny, kde  ztvrdla jako sádra. Kostivalový kořen může narůst v zemi až do hloubky 3 metrů!!!, tak je jeho vykopávání docela fuška.

V jarním a letním období můžete k  výrobě masti použít list i květ.

Kostival lékařský – Symphytum officinale – květ

 

Z nasbíraných částí rostliny udělejte silný výluh (zalijte je vodou horkou, nikoliv vroucí a nechte louhovat klidně do vychladnutí). Mezitím rozehřejte vazelinu. Výluh přeceďte a s teplou vazelinou pečlivě smíchejte, naplňte do kelímků a nechte vychladnout. Části kostivalu můžete louhovat i v teplé vazelině a poté přecedit. Do masti lze přidat i včelí vosk a jiné bylinky (měsíček lékařský).  Mastičkou můžete  mazat výrony kotníku, bolavá kolena, namožené šlachy. Kostival bývá doporučován i pro podporu hojení ran. Opatrně ale na rány hluboké, může dojít k jejich nežádoucímu, pouze povrchovému, zacelení.

Kostival lékařský je v Evropě rostlina původní, vytrvalá, do Velké Britanie ji odvezli při svých taženích až Křižáci. Patří do čeledi brutnákovitých (Boraginaceae) – společně  třeba s  plicníkem  nebo pomněnkou, dorůstá výšky až 90cm a má rád vlhké a úrodné půdy. Oddenek je černohnědý (odtud lidový název čený kořen), lodyha je hranatá, květy modrofialové, vše je chlupaté.  Kostival se rozmnožuje oddenky (prostě si ho kousek opatrně s láskou k přírodě ukopnete).

hranatá lodyha kostivalu je i mírně chlupatá, stejně tak jako květy a listy

Rostlina je opředena mnoha mýty. „Chystáte-li se na dlouhou cestu, dejte si kostival do boty, ať dojedete bezpečně. Nechcete-li, aby se Vám ztratil třeba na letišti kufr, dejte do něj kostival“.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Měsíčková mast
Pampeliškové smoothie
Rebarborovo – jahodová limonáda
Kopřivový čaj s ostružinovými listy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup