Štětkovec
Callistemon citrinus
(Kalistemon)
Jedná se o klasickou přenosnou rostlinu. To znamená – v letním období pěstujeme venku na terase, zahradě či balkoně, v zimních měsících v chladných, světlých prostorách, nejlépe s teplotami okolo 10C.
Štětkovec pochází z Australie . Jeho listy jsou úzké a velmi tvrdé, kvete v odstínech červené. Květy jsou dekorativní, připomínají štetku na mytí kojeneckých lahví. To, co na květu obdivujeme však nejsou okvětní plátky, ale dlouhé, rudé tyčinky. Přibližně koncem května se květy objevují na koncích větviček, při jejich odkvětu pokračuje větvička dále v růstu za květem. Štětkovec roste rychle, v našich podmínkách může narůst až do velikosti 2m. Růst usměrňujeme řezem. Provádíme jej vždy po odkvětu, koncem léta. někdy se po něm dočkáme i druhého, méně intenzivního kvetení.
Štětkovec je odolná rostlina. Dodržíme.li základy péče, naše pěstování bude úspěšné. Kalistemon potřebuje k násadě květů bezpodmínečně chladné přezimování s velice mírnou zálivkou. není tedy vhodné přechovávat rostlinu v zimním období v teplém a suchém obývacím pokoji. Na nedostatek světla někdy štetkovec může reagovat mírným opadem listů. Při dobré péči však zjara zase obrazí. V letních měsících má rostlina ráda slunné stanoviště s dostatečnou zálivkou, ale drobná opomenutí snáší dobře. V tomto období štetkovec hnojíme nejlépe 1 x za 14 dní, osvědčilo se mi hnojivo Kristalon.
Štetkovec dobře prospívá v půdách s kyselou reakcí, přesazujeme přibližně 1 x za tři roky, keramický květináč potěší.
Závěrem jen připomenu, že Callistemon citrinus patří do stejné čeledě Myrtaceae, jako myrta.
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články