Artyčok

Milí přátelé Aubriety,

je to bodlák. Věřte nebo ne, artyčok kardový (Cynara cardunculus, artyčok zeleninový – Cynara scolymus) patří do čeledi hvězdnicovitých stejně tak jako léčivý ostropestřec mariánský, ten je taky bodlák. Artyčok nezapře svůj původ. I v něm, stejně tak jako v ostropestřci,  najdeme zásobárnu látek, které pomáhají  při léčbě jater, cukrovky i trávicích problémů.

ZDROJ

 

Artyčok pochází ze  Středozemí.  Má rád teplo, dobře vyhnojenou a kyprou půdu. Je  trvalka, ale v našich podmínkách se dá úspěšně pěstovat jen ve vinařských oblastech. Zjednodušeně lze tvrdit  „kde se daří vinné révě, tam dobře poroste i artyčok“.

 

 

ZDROJ

 

Semena artyčoku vysévejte již v březnu, v květnu je přepíchněte do větších květníků, pak do záhonu. V chladných oblastech artyčok nestihne dozrát, v  oblastech s nevýživnou půdou málo pokvete – květ je základem po vytvoření plodu – nažky, která se  konzumuje. Po sklizni se doporučuje uříznout i stvol a na zimu zbytek rostliny zakrýt chvojím.

 

DSC_0177
artyčok na hradě Warwick, Anglie, foto Aubrieta

 

V posledních letech je artyčok znovu objevenou moderní zeleninou. Ovšem na přípravu oběda z artyčoku si vyhraďte celé dopoledne. Nechce se mi tady  konkurovat Romanu Paulusovi a proto jeho návod na přípravu jídla z bodláku najdete ZDE.

Musím se přiznat, že jsem si jednou koupila sterilovaný artyčok a nijak mne nezaujal. Nezapomeňte si při práci s rostlinou v kuchyni vzít rukavice, jinak budou vaše ruce černé jako bota. Rostlina je totiž plná železa.

Co mě na artyčoku  fascinuje,  je jeho  tvar. Je to prostě krásná kytka.  Líbí se mi v kyticích nebo jen tak položená na stole.  Většinu fotografií v  článku jsem vyfotografovala v  Anglii. Je to patrně tamní  oblíbená rostlina. Kouzelný artyčok jsem vyfotila třeba na zahrádce u domku  Anne Hathawayové v Shottery.

 

DSC_0295
artyčok ze Shottery, Anglie, foto Aubrieta

 

Musím se zde zmínit i o odvaru, který si z kořenů artyčoku můžete vyrobit. Vyčistí Vám játra. 80g čerstvého kořene naložíme do 1litru červeného vína, velice krátce povaříme a užíváme asi 3 lžičky denně. Z okvětních lupenů si zase můžete uvařit čaj. Nemusím  snad  připomínat, abyste používali vždy chemicky neošetřené rostliny.

V lékárnách se prodává šťáva  z artyčoku, která zmírní nadýmání a bude prospěšná pro Vaše játra.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Rozmarýnový olej
Šípkový džem
Kadidlovník
Anglie počtvrté – Stratford upon Avon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup