Bambus

Bambus  – moderní rostlina do moderní zahrady. Bambus je nenáročný, rychle roste, poslouží jako pohledová clona nebo udělá radost v nádobě  na terase. Stačí si vybrat z velkého počtu mrazuvzdorných odrůd.

 

Bambusy patří do čeledi lipnicovitých stejně jako trávy nebo třeba kukuřice.  Jejich domovina je v Asii a v dobrých podmínkách tam mohou některé odrůdy dorůst až do výšky 10 metrů.

bambusový les na ostrově Kyoto v Japonsku ZDROJ

 

Pokud potřebujete do své zahrádky hodně vysoký bambus, pořiďte si Phyllostachys viridiglaucescens. Má silná stébla, bez problémů přečká naši zimu, dobře poroste na slunci.

Naopak Pleioblastus pumilus dobře poslouží jako půdopokryvná rostlina na slunce i do stínu.

V nádobě se bude hezky vyjímat bambus s pruhovanými listy Hibanobambusa tranquillans Shiroshima.  Není  příliš vysoký, tak max něco přes metr.

Do živého plotu vysaďte Phyllostachys bissetii, rostou mu listy už od spodu, což je pro tento účel  nesporná výhoda.

ZDROJ

 

Krásné bambusy a odbornou radu k tomu najdete  třeba  v bambusariu Rosteto v Praze – Troji (ZDE).

 

Bambusy nejsou na pěstování příliš náročné.  Půda nesmí být vytrvale zamokřená, ale ani rychle vysychající. To je důležité hlavně u pěstování v nádobách, kde je nutná pravidelná, přiměřená zálivka a to i v zimě.  Bambusy neporostou dobře ve stínu a na větru. Vyplatí se v letních měsících bambusy pohnojit hnojivem s obsahem dusíku pro rychlejší růst.

ZDROJ

Při výsadbě je dobré myslet na to, že se bambusy v dobrých podmínkách rychle šíří kořenovými výběžky.  Už na začátku do půdy zapusťte kořenovou zábranu, tím rostlině jasně určíte prostor pro rozrůstání. Sázejte  na jaře, lépe se vyvine kořenový systém.

Bambusy neseřezávejte. Výhony neobrostou (bambus je přeci tráva). Pokud přeci jen potřebujete řezem usměrnit růst, počkejte, až vyraší listy a pak stéblo u země uřízněte. Stejně postupujte u zaschlých stébel, nízké druhy můžete z jara plošně seříznout v celé šíři.

Velice zjednodušeně lze přirovnat péči o bambusovou zahrádku k péči o trávník. :-)

ZDROJ

Bambusy si často pořizují milovníci japonských zahrad, krásné jsou v minimalistických zahradách a  na moderních, jednoduše řešených terasách. Líbí se mi samostatně, ve skupinách s jinými rostlinami nevyniknou.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Bougainvillea
Štětkovec
Jasmín nahokvětý
Krásnoplodka Bodinierova 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup