Čaj ze sušené kopřivy, šípků a bílého ibišku
Milí přátelé Aubriety,
nastává chladné podzimní a zimní období a já se vždy při návratu domů těším na čaj, na čaj s medem. Dříve jsem si kupovala běžně dostupné míchané čaje, ať už sypané nebo v pytlíku. Většinou jsem si přinesla tak silně navoněnou směs, že bylo prakticky jedno, jaké byliny obsahuje, mohlo tam být cokoliv. A tak jsem i řekla, že si čaje začnu připravovat sama.
Můj čaj bude pokaždé jiný, vždyť už jen změna poměru jednotlivých bylinek tolik ovlivní výslednou chuť nápoje. Navíc do směsi přidávám kytičky jen minimálně rozdrcené, někdy i vcelku. V konvici se pak krásně rozvinou a lahodí oku. Jsou chemicky neošetřené, bez konzervantů a barviv. Ráda bych předala trochu té radosti i Vám.
Doufám, že jste přes léto nezaháleli a pečlivě sbírali a sušili, sušené bylinky budeme opravdu potřebovat. Začneme úplně zlehka. Dnešní míchaný čaj bude nervy a obranyschopnost organismu posilující.
Jako základ použijeme nasušený list kopřivy dvoudomé (Urticae folium) – tu máme nasušenou snad všichni.
Kopřiva má mírně močopudné účinky, čistí náš organismus, ale posiluje i nervy, má blahodárné účinky na trávicí soustavu, hojí žaludeční vředy. Doporučuje se pít při cukrovce, má protirakovinné účinky, mírní průjmová onemocnění a v období chřipek a nachlazení zvyšuje naši odolnost.
Na jeden bylinkový hrnek (počítám 3 dcl) použijeme jednu opravdu plnou polévkovou lžíci sušeného kopřivového listu.
Druhou surovinou budou sušené šípky – tedy pouze šípkové oplodí (Rosae pseudo fructus). Můžete použít i šípky čerstvé, máte-li. Určitě je ale před přípravou čaje zbavíme semínek.
Už naše babičky věděly, že šípkový čaj je bohatý na vitamin C. Abychom se o něj neošidili, neměli bychom šípky zalévat přímo vroucí vodou, lépe je voda o teplotě cca 80C a šípky pak pod pokličkou nechat spíše spařit. Šípkový čaj nás osvěží a povzbudí.
K listu kopřivy přidáme šípkové oplodí ve stejném poměru, tedy 1 vrchovatou polévkovou lžíci. Šípky svou výraznou mírně kyselou chutí doplní kopřivový list, čaj bude lahodnější a to i pro oko.
Do třetice do směsi vhodíme 2 kusy květu bílého ibišku (Hibisci flos) – ibišek syrský (Hibiscus syriacus). Květy voní krásně po čokoládě a zlehčí náš krok, osvěží nás, budeme plni života. Čaj pomáhá při horečce, snižuje krevní tlak, omezuje nadměrné pocení, zlepšuje náladu a stimuluje paměť. Květy se v konvici nádherně rozvinou, bude krásné pozorovat jejich proměnu.
Takto připravenou směs v konvici zalijte 0,3 l vody ( teplota těsně pod bodem varu) , přiklopte pokličkou a nechte louhovat 8 – 10 minut, pak přeceďte. Čaj pijte teplý, čím bude studenější, tím bude méně lahodný. Určitě je vhodnější takto připravený nápoj již nepřislazovat. Ale přiznám se, 1 lžička medu končí i v mém šálku.
Předpokládám, že nemusím připomínat, že byliny na čaje sbíráme zásadně chemicky neošetřené a daleko od civilizace. Myslím, že se šípkem a kopřivou problém nebude, bílý ibišek asi budete muset koupit. Ale stojí to za to. Ta vůně a vzhled. Všimněte si, že čaj není nepřirozené červený, to proto, že jsme nepoužili žádná barviva, a když odklopíte konvičku s takto připraveným čajem, ucítíte vůní louky a léta a už jen ta Vás povzbudí.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články