Do Bohnic a na hřbitov

Půjdeme na bezesporu zvláštní výlet. Do Bohnic a na hřbitov. O kráse starých Bohnic jsem se dozvěděla nedávno. Při brouzdání  po internetu jsem narazila na možnost objednat se na noční prohlídku starého bohnického hřbitova. To už byl jen krůček od objevení krásy starých Bohnic a od poetické procházky, na kterou Vás teď zvu. Začneme přímo v centru starých Bohnic a vůbec Vám nepřijde, že jste v Praze, na sídliště zapomeňte.

statek Vraných
statek Vraných

Náš výlet začne přímo v bohnickém srdci, u kostela svatého Petra a Pavla a u statku Vraných, který je chráněnou památkou.  Pochází z roku  1777. Bohnice byly připojeny k Praze v roce 1922, stále ale zůstávaly ve stínu Zemského ústavu pro choromyslné. Dnes je celé území, kterým procházíme, chráněno jako kulturní památka.

kostel svatého Petra a Pavla
kostel svatého Petra a Pavla

 

Po  prohlídce statku, kostela i níže položené fary se vydáme z kopce dolů a pak zase vzhůru po modré turistické značce. Ta nás dovede až přímo ke zdem hřbitova. Projdeme kolem hospice Štrasburk, podíváme se do Bohnického údolí a zahrádkářskou kolonií dojdeme až k našemu cíli.

starý bohnický hřbitov
starý bohnický hřbitov

Starý hřbitov původně patřil k psychiatrické léčebně, založené už roku 1903. V roce 1963 spadnul do správy pražské Pohřební sužby a na jeho území se už nepohřbívá. Mystické místo přitahovalo a přitahuje vyznavače temných sil . Na území hřbitova je přes čtyři tisíce hrobů, část z nich patří italským uprchlíkům z 1.světové války.

Cestou přímo proti hlavnímu vchodu do hřbitova se můžete vydat „za plot“. Tedy do zahrad Psychiatrické léčebny Bohnice. Celý areál je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka. Jedná se o soubor secesních domů postavený počátkem 20.století. Naleznete zde spoustu zajímavých staveb, třeba kostel svatého Václava, který byl nedávno (v roce 1993) znovu vysvěcen nebo terapeutickou farmu.

kostel svatého Václava
kostel svatého Václava

Staré Bohnice nabízejí spoustu cílů k toulkám.  V rozsáhlé fotogalerii se můžete přesvědčit o kráse toho místa. A kdo by chtěl třeba na noční prohlídku hřbitova, bližší informace nalezne zde.

Před nedávnem (30.6.2014) mi na email přišlo video s panem Jiřím  Vítkem , oním průvodcem hřbitovem bláznů. Moc mě potěšilo, budete se bát . Tady je.

A ještě musím doporučit jedny stránky, těmi  to vlastně všechno začalo www.tajemnamista.cz.

Na závěr, pro koho je procházka vhodná. Tak úplně pro všechny, pro psy, pro rodiče a jejich děti, pro důchodce i staromilce, pro ty, co mají rádi tajemno i pro ty, co se bojí, že jednou z toho všeho skončí v Bohnicích, aby se už přestali bát, protože je tam krásně.

DSC_0011

 

 

 

 

 

 

 

Vaše Aubrieta

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

archiv příspěvků
archiv příspěvků
Malé putování na Říp a do Máslovic
Malé putování na Říp a do Máslovic
Rakouské ozdůbky, blbůstky, cetky a se..petky
Rakouské ozdůbky, blbůstky, cetky a se..petky
Skalničky u Fausta
Skalničky u Fausta

Jeden komentář “Do Bohnic a na hřbitov

  • 30.6.2014 na 14.19
    Permalink

    Ano, bohnický ústavní hřbitov je velice zajímavé místo. Neméně zajímavý je ale i pan Vítek, který se pokouší toto místo „zachránit“. K získání finančních prostředků využívá i velmi kreativní způsoby. Jak už bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, pořádá i noční komentované prohlídky. Přišlo nám to zajímavé a sympatické a tak jsme s jeho svolením natočili video: Průvodce hřbitovem bláznů. Zde je link: http://youtu.be/N7sxrCmPsvI

    Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup