Gloxinie

Miloslava Bělohoubková - Gloxinie, obdule, Sinningia hybrida
Miloslava Bělohoubková – Gloxinie, obdule, Sinningia hybrida

Sinningia hybrida

(obdule)

 

Gloxinie – obdule je kytička, kterou pěstovaly už naše babičky. Hlíznatá, pokojová gloxínie, dříve často nazývaná obdule pochází z teplé Brazílie. Už to nám říká mnohé o jejím pěstování.

Má ráda vyšší vzdušnou vlhkost, stejnoměrně teplé místo na světlém okně, pozor však na silné sluneční paprsky. Chloupkaté listy, které vyrůstají na dužnatých řapících nám napovídají, že rostliny nesnáší rosení – v žádném případě listy ani květy neroste. Zeminu udržujte stejnoměrně vlhkou, pozor na přemokření substrátu, hlíza by mohla uhnít.

 

Gloxinii nikdy nezalévejte do středu rostliny.  Lépe je zalévat do misky pod květináč, přirozeně tím i zvýšíte vzdušnou vlhkost.

Miloslava Bělohoubková - Gloxinie, obdule, Sinningia hybrida
Miloslava Bělohoubková – Gloxinie, obdule, Sinningia hybrida

Gloxinie – obdule pěstujeme hlavně pro jejich velké, nálevkovité květy v odstínech růžové, modré i bílé.

Obvykle koupíme krásně nakvetlé rostliny, které se bohužel často po odkvětu likvidují. Je to škoda.

Budeme-li si při péči počínat podobně jako při pěstování  jiných hlíznatých rostlin (begonií, bramboříků), mohou nám gloxínie kvést po mnoho dalších let.

Stačí po odkvětu omezit zálivku a nechat listy pozvolna zežloutnout. Tak zásobní látky přejdou z listů do hlízy. Hlízu pak očistíme a necháme na chladném místě asi 3 měsíce odpočinout. Pak ji znovu vysadíme do zeminy (nejlépe pro pokojové rostliny), opatrně zaléváme,  po objevení lístků můžeme začít s hnojením. Hlízu vysazujeme lehce na povrch, vyčnívat ze země by měla asi  z 1/3.

Při této péči by se po letech měla hlíza postupně zvětšovat a růst by mělo i množství květů.

Při koupi rozkvetlé  gloxínie si nezapomeňte zkontrolovat „srdíčko“ rostliny. Musí být zdravé s množstvím poupat. Kupujete-li  hlízu, musí být tvrdá, nepoškozená.  U kvetoucích  rostlin pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, opatrně je vylamujte těsně u hlízy.

Pozornému čtenáři jistě neuniklo, že gloxínie mají mnoho společného s africkými fialkami a tořivkami. Všechny tři  patří do stejné čeledi podpětovitých (Gesneriaceae).

Všechny fotografie použité v tomto příspěvku patří Miloslavě Bělohoubkové. Bez jejího přispění by příspěvek nevznikl.

Ještě přidám její radu na množení gloxinií „ Množím si je lístky. Utržený lístek dám do skleničky s vodou, až se vytvoří kořínky, zasadím a mám novou rostlinku.“ 

Já Milence moc děkuji za foto i radu a přeji jí ať jí její gloxinie stále tak nádherně kvetou.

Aby byl příspěvek ještě bohatší, mám pro Vás další fotogalerii, tentokrát od neméně šikovné  pěstitelky Hanky Tomis. (přidáno 2.5. 2014). Také jí moc děkuji. :-)

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Africká fialka
Africká fialka
Tořivka
Tořivka
Brambořík
Brambořík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup