Hrabalovým Kerskem

Myslím, že tohle období je tak akorát  na „Slavnosti sněženek“ nemyslíte? A tak jsme se vydali na to správné místo, do Kerska.

Už při příjezdu si vybavíte film, cestu, po které veze Jaromír Hanzlík polévku………. Auto jsme nechali přímo u Svatojosefského pramene. Byl vyvrtán firmou Artesia už v roce 1934 a vyveden do ozdobné fontánky se stěnami vyzdobenými malbami místního malíře.

Ale s lety pramen slábl a proto byl roku 1985 vyvrtán nový vrt a okolí roku 1993 bylo nově upraveno a fontánka byla zastřešena altánem. Chtěla jsem Vám fontánku vyfotit tak romanticky, bez lidí, ale to prostě nešlo. O pramen je obrovský zájem a lidé si vodu odnášejí doslova po desítkách litrů. Voda je místními nazývána Kerka. Asi jsou její účinky opravdu léty prověřené.

Od pramene jsme se vydali do  kerské osady a rozsáhlého polesí, naším cílem byla obří borovice „Krásná Pepina“ vysazená roku 1781. Ještě starší je nedaleko od ní „Švarná Tonka“. Celá osada Kersko je protkána cestami  svírajícími pravý úhel, vzorem byl zaoceánský New York. Jdete-li lesními cestami, připadají Vám až nekonečné. Shora prý připomíná plán ulic list kapradiny. Jediná alej, která není kolmá na hlavní kerskou silnicí je „Nymburačka“, alej č.8. Jako jediná má také své jméno.

Fotogalerii si dovolím  doplnit citací „..…Švarná Tonka? To bych prosil, to je kirasavice, to je taková nádhera, když se díváte zespoda do její koruny a svítí slunce, tak se ta koruna podobá oknu ve Svatovítském chrámu, tak přesné jsou loukotě jejích větví, tak přesně se otáčí do kruhu v jednom rytmu. Byla vysazená v roce šestnáct set dvacet……“ Bohumil Hrabal: Slavnosti sněženek.

Na zpáteční cestě bylo naší povinností se zastavit v hájovně. A dali jsme si, jak jinak,  kance se šípkovou omáčkou, můžete zapít Postřižinským pivem. Ještě teď cítím tu lahodnou chuť.

Posilněni jsme se vydali obdivovat výrobky do Lesního atelieru Kuba. Keramika točená na kruhu, nádhera dotvořená upraveným okolím, krásnou zahradou a nebyla bych to já, abych nenašla kytku, tentokrát jaterník.

Asi nejde projít Kersko a nezastavit se u chaty Bohumila Hrabala. Tak tady je, půvabná dáma mezi borovicemi.

 

 

 

 

Zbývá dodat, pro koho je procházka vhodná. Pokud dobře znáte Menzelův film Slavnosti sněženek, pak se na chvíli ocitnete právě v něm. je tedy vhodná pro všechny milovníky filmu a obdivovatele Bohumila Hrabala, pak pro cyklisty, cesty jsou rovné a široké, pro turisty, pro rodiče s kočárky i bez nich a pro psy.

 

Vaše Aubrieta

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

další podobné články

hrad Okoř a osada Colorado
hrad Okoř a osada Colorado
Sněženky
Sněženky

 

 

 

 

 

 

 

Komentářů: 2 “Hrabalovým Kerskem

 • 25.3.2014 na 21.00
  Permalink

  Fakt že dobrý. Jenom mi tam chybí ta trochu stísňující, nebo prapodivná atmosféra Kerského lesa.

  Odpověď
 • 26.3.2014 na 19.24
  Permalink

  Poutavé vyprávění a pěkné fotky díky !!!!

  Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup