Tulipán

tulipán - Tulipa - foto královská zahrada, Pražský hrad
tulipán – Tulipa – foto královská zahrada, Pražský hrad

Tulipa

Tulipán je cibulovina z čeledi liliovitých.  Rozsáhlý rod obsahuje velké množství odrůd, každým rokem vznikají nové. Známe tulipány vykvétající brzy z jara i ty květnové, s květem jednoduchým i plným, papouškovité, liliovité, skalkové, crispa – s roztřepeným okrajem. Barevná škála květů je obrovská, od bílé po tmavě fialovou až černou.

Tulipány pocházejí z horských oblastí západní Asie. V těchto oblastech je dlouhá zima, cibule tulipánů dobře vyzrávají a množí se. V našich podmínkách je množení tulipánů při běžném pěstování na zahrádkách velice nesnadné, úspěšně zplaňují pouze lesní tulipány (Tulipa tarda) , které pocházejí z oblastí jižní Evropy.

První tulipány v Čechách vykvetly v polovině 16. století  na Pražském hradě, v Královské zahradě. Zaslal je sem darem vyslanec císaře Ferdinanda I. spolu se šeříky a levkojemi. V té době vzniklo i jméno „tulipán“, snad květ připomínal obrácený turban. Tulipány brzy zdomácněly, téma tulipánu najdeme například na evropské majolice, na výšivkách a obrazech té doby.

Pěstování tulipánů je velice snadné. Bývá téměř vždy úspěšné, pokud Vaši snahu nepřekazí hlodavci. Kupujeme cibule zdravé, tvrdé, nepoškozené  a  sázíme je na začátku podzimu, do hloubky okolo 10cm, čím je cibule větší, tím hlouběji. Vhodná je nepromáčená, výživná půda. Pod cibuli můžeme dát kompost, povrch půdy je dobré posypat třeba Cereritem. Na jaře, po odkvětu ihned odstraníme odkvetlý květ, listy ponecháme. Hezké je vysazovat více tulipánů stejné odrůdy pohromadě, lépe tak vyniknou. Výsadba volně do trávníku není příliš vhodná, s jeho posekáním musíme počkat až do úplného zatažení cibule – zežloutnutí listů. Lépe je vysadit cibulky pod keře, které svými větvemi zakryjí odumírající listy po odkvětu.

Tulipán vytváří každým rokem novou cibuli, proto je dobré přibližně v červenci cibule vyrýt a uložit na suchém místě až do nové výsadby v září, podpoříme tím vyzrání cibule.  Nemá smysl skladovat cibule malé, nebo takové, které nekvetly.

Tulipány můžeme vysazovat do košů pro cibule jako ochranu před hraboši. Botanické tulipány – původní, přírodní druhy –  vyžadují méně péče, nemusí se každoročně přesazovat.

Tulipán je oblíbená rostlina k řezu, dobře se přirychluje, hojně je vysazován v parcích.

Velkou fotogalerii všech možných odrůd tulipánů naleznete v příspěvku Vázy a tulipány na Pražském hradě.

Ať se Vám pěstování tulipánů daří, Vaše Aubrieta

 


Kam dal?

Narcis
Narcis
Vázy a tulipány na Pražském hradě
Vázy a tulipány na Pražském hradě
Narychlíme cibulky
Narychlíme cibulky
Sněženky
Sněženky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup