Hloh a čaj z něj

Milí přátelé Aubriety,

dalším keříkem, se kterým Vás dnes seznámím,  je hloh jednosemenný  (Crataegus monogyna). Prastarý a nebojím se napsat mytický keř  využívaly už středověké čarodějnice.

DSC_0570

U nás v přírodě se setkáme nejčastěji s hlohem obecným (C.laevigata) a s už výše zmíněným hlohem jednosemenným. Hloh roste nejčastěji na mezích a při okraji lesa, bývá vysazován do živých plotů nebo volně v parcích. Velmi oblíbený je v Anglii právě v živých plotech, kde větve hlohu s trny vytvářejí takřka neproniknutelnou barieru.

DSC_0563

Z hlohu, který kvete bíle na jaře,  sbíráme pupeny v březnu, listy během léta  a  červené plody – hložinky (plodem je malvice) dozrávají právě teď v říjnu. Nejsou moc chutné, někdo je má raději až po prvních mrazících. Obsahuji spoustu  pro nás prospěšných látek – vitamin C a B, flavonidy, organické kyseliny. Hloh snižuje krevní tlak a cholesterol, posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh.

DSC_0571

Keř hlohu je opředen mnoha mýty. Bývá označován jako strom neštěstí, kvetoucí větvičky by se neměly nosit do domu.

ZDROJ

I když tomu nevěříte, stejně je nelámejte, ve váze rychle vadnou.  Povídá se, že se čarodějnice mohou přeměnit ve hloh kdykoliv se jim zachce. Kde roste hloh, nejlépe sám  na vršku kopce, tam žijí nadpřirozené bytosti.

ZDROJ

Keltové  trestali pokácení hlohu smrtí, v keltské kultuře ohlašoval kvetoucí  hloh počátek světlé poloviny roku, období plodnosti.

My si z malviček hlohu uděláme čaj. Recept je velice jednoduchý( na jeden šálek). 2 lžičky hložinek  přelijeme vroucí vodou  a necháme 20 minut vylouhovat.

ZDROJ

Zbývá dodat, že dříve muži čaj  popíjeli, aby lépe porozuměli svým ženským protějškům. Věřím, že přítelkyně Aubriety si vezmou tento poznatek k srdci a patřičně se zachovají.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Aronie temnoplodá
Bezinkový sirup
Šípkový džem
Tinktura s echinaceou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup