Hloh a čaj z něj
Milí přátelé Aubriety,
dalším keříkem, se kterým Vás dnes seznámím, je hloh jednosemenný (Crataegus monogyna). Prastarý a nebojím se napsat mytický keř využívaly už středověké čarodějnice.
U nás v přírodě se setkáme nejčastěji s hlohem obecným (C.laevigata) a s už výše zmíněným hlohem jednosemenným. Hloh roste nejčastěji na mezích a při okraji lesa, bývá vysazován do živých plotů nebo volně v parcích. Velmi oblíbený je v Anglii právě v živých plotech, kde větve hlohu s trny vytvářejí takřka neproniknutelnou barieru.
Z hlohu, který kvete bíle na jaře, sbíráme pupeny v březnu, listy během léta a červené plody – hložinky (plodem je malvice) dozrávají právě teď v říjnu. Nejsou moc chutné, někdo je má raději až po prvních mrazících. Obsahuji spoustu pro nás prospěšných látek – vitamin C a B, flavonidy, organické kyseliny. Hloh snižuje krevní tlak a cholesterol, posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh.
Keř hlohu je opředen mnoha mýty. Bývá označován jako strom neštěstí, kvetoucí větvičky by se neměly nosit do domu.
I když tomu nevěříte, stejně je nelámejte, ve váze rychle vadnou. Povídá se, že se čarodějnice mohou přeměnit ve hloh kdykoliv se jim zachce. Kde roste hloh, nejlépe sám na vršku kopce, tam žijí nadpřirozené bytosti.
Keltové trestali pokácení hlohu smrtí, v keltské kultuře ohlašoval kvetoucí hloh počátek světlé poloviny roku, období plodnosti.
My si z malviček hlohu uděláme čaj. Recept je velice jednoduchý( na jeden šálek). 2 lžičky hložinek přelijeme vroucí vodou a necháme 20 minut vylouhovat.
Zbývá dodat, že dříve muži čaj popíjeli, aby lépe porozuměli svým ženským protějškům. Věřím, že přítelkyně Aubriety si vezmou tento poznatek k srdci a patřičně se zachovají.
Krásné dny příští,
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články