Tinktura s echinaceou
Milí přátelé Aubriety,
udělejme si tinkturu z třapatky nachové (Echinacea purpurea, syn.Rudbeckia purpurea) nebo ještě lépe z třapatky úzkolisté (Echinacea angustifolia), protože ta má účinných látek ještě víc. O jejich blahodárném vlivu na lidský organismus věděli už kdysi dávno indiáni v Severní Americe.
Echinecea je mnohými nazývána přírodním antibiotikem, používá se při bolestech v krku, chřipce a nachlazení, zlepšuje imunitu, uleví od bolesti zubů i od migrény. Mast z echinacey zlepší některé kožní problémy, účinná je na proleženiny.
Třapatky jsou na pěstování nenáročné trvalky. Určitě budou lépe prospívat na slunných polohách s výživnou půdou. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že rostou i na půdách méně úrodných.
Semínka sázejte už v březnu do pařeniště. Pro sběr listů, stonků a květů by měly být třapatky staré více jak dva roky, pro sběr kořene pak více jak čtyři roky. Kořeny musí být hodně vyvinuté, abychom sklizní nepoškodily celou rostlinu.
K výrobě tinktur a čajů se nejvíce hodí právě kořeny, použít můžete ale i květ a stonek s listy. Všechny části dobře usušte. V zimním období, nebo nemáte-li čerstvou rostlinu k dispozici, lze sušenou echinaceu bez problémů zakoupit.
Rozhodněte se, zda budete vyrábět tinkturu alkoholickou či nealko.
Pro alkoholický nápoj si opatřete 500 ml vodky, pro nealko kvalitní jablečný ocet, pro obě varianty zavařovací sklenici a místo na slunci. Na dno sklenice nasypejte 120g sušené echinacey a přelijte vodkou nebo octem. Uzavřete, umístěte na slunce. Přibližně po deseti dnech je tinktura hotová, přeceďte ji přes plátno a užívejte v období chřipek jako prevenci i jako lék. Postačí jedna kávová lžička po ránu.
Výborný je i čaj z echinacey, pro lepší chuť a účinek přidejte zázvor a citron.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články