Jitrocelový sirup
Milí přátelé Aubriety,
přemýšlela jsem, o čem dnes na „Aubrietu“ napíšu. Při procházce loukou Českého Švýcarska jsem potkala jitrocel kopinatý ( Plantago lanceolata ) a nápad byl na světě.
Společně vyrobíme sirup. Nejprve si kupte asi 1 kg hnědého cukru a pak vyběhněte na čistou, lidmi zapomenutou louku, na té hledejte jitrocel. Sbírejte lístky, opatrně s láskou k přírodě, tak jeden, dva z každé rostliny, aby měla ještě dost síly k dalšímu životu.
Někdy se radí do sirupu přidávat i kořeny z jitrocele. Sirup má pak prý silnější chuť. Když to ale uděláme všichni, pak za rok už nikdo z nás nevyrobí žádný sirup, protože nebude z čeho. Mně stačí ty listy :-).
Znavení procházkou a sběrem přijdete domů a listy natrháte nebo nastříháte na menší kousky. Vezmete sklenici – třeba zavařovací – a na dno trochu listů rozložíte. Pak nasypejte cukr, tenkou vrstvu. Na cukr rozložte listy, přisypte cukr….a tak pořád dokola, až do naplnění sklenice.
Pěkně do ní lístky napěchujte. Sklenici zakryjte a dejte na světlé, může být i slunné místo. Nechte ji tam asi dva měsíce. Uvidíte, jak na dně vzniká hnědá voňavá tekutina – kýžený sirup. Občas směs opatrně stlačte, přisypejte cukr, je-li třeba. Po dvou měsících přes plátýnko (čisté, neprané ve škrobu nebo aviváži) listy a sirup přeceďte. Nebojte se použít sílu, ať ho máte co nejvíc.
Uchovávejte sirup v chladu a temnu, nejlépe v lednici. Při .kašli používejte 1 lžičku 3x denně, můžete i víckrát. Někdy se do sirupu přidává alkohol – vodka nebo slivovice.
A proč je jitrocel léčivý?
Obsahuje mimo jiné slizové látky, třísloviny, fytoncidy, které hojí podrážděný krk a odstraňují silné zahlenění. Obklady z listů jitrocele kopinatého léči drobná poranění. Častěji se na polních cestách setkáte s mohutnějším jitrocelem větším (Plantago major), ten obsahuje účinných látek menší množství.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články