Konvalinka vonná

DSC_0021Convallaria majalis

Konvalinka je prudce jedovatá trvalka. I přes to je všemi milována. Kvete v lesích i na zahrádkách a ve vhodném prostředí se může stát i obtížným plevelem. Dobře se rozrůstá dužnatými oddenky. Dobře roste v půdách s kyselou reakcí.

Hroznovitá bílá květenství se objevují v květnu a červnu a příjemně voní. Byly vyšlechtěny zahradní kultivary s barevným květenstvím. plodem jsou červené bobule, objevují se koncem léta.  Nejlepší doba k výsadbě konvalinek je podzim, jaro není vhodné právě kvůli časné době květu. konvalinka není u nás zákonem chráněná, šetrné odkopnutí malého trsu rostliny v lese je tedy teoreticky možné. Tyto plané odrůdy se však velice snadno rozrůstají a málo kvetou. určitě lepší a šetrnější k přírodě je nákup zahradní odrůdy v zahradnictví.

mějte na paměti, že je konvalinka prudce jedovatá. Otrava se projevuje malátností a nevolností. Zvláště nebezpečná je u kardiaků. Jedovatá je i voda z konvalinek ve váze, kytičku konvalinek byste neměli mít v místnosti, kde spíte. Nejvíce jedovatých látek je obsaženo v květech a listech.

Konvalinka je léčivá rostlina. Účinky má podobné jako náprstník, ale pouze a jedině v rukou odborníka.

Nedávno jsem se dozvěděla, že konvalinka nosí Francouzům  na prvního máje štěstí. Ve Francii se pěstuje hlavně v Nantes a kvete o něco dříve   než u nás. proto se z ní mohou těšit už počátkem května. V našich krajích je její doba přibližně v polovině května, vše záleží na poloze a oslunění stanoviště.

Fotografie v následující fotogalerii jsou z Českého Švýcarska a z Prachovských skal.

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Kopřivový čaj
Kopřivový čaj
Lesem
Lesem
Buganvillea
Bougainvillea
Bacopa a Million Bels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup