Kostel svatého Prokopa v Braníku
Další kostel z cyklu Zapomenuté kostelíky je v Braníku, nedaleko (tři stanice tramvají) kostela Michaela Archanděla v Podolí a jeho historie s ním trochu souvisí.
Braník, dříve vzdálené předměstí Prahy, obklopený sady a vinicemi, byl častým cílem pro výlety pražanů. V té době chodili braničtí katolíci na bohoslužby právě do podolského kostelíku pod Vyšehrad.
Až koncem 19. století se začal Braník rozrůstat a s tím rostla i potřeba vlastního svatostánku.
Kostel svatého Prokopa je umístěn ve staré části Braníka, na kopci nad školou, ve Školní ulici.
Až mě zarazilo, jak je branický kostel svatého Prokopa mladý. Jeho základní kámen byl položen v létě roku 1900 a už 22.9.1901 kostel stál.
Byl vystavěn podle projektu arch.Rudolfa Vomáčky a věž byla pro nedostatek finančních prostředků postavena až později, roku 1904.
Celý kostel je stavba jednolodní ve slohu novorománském.
Do kostela se vchází přízemím věže, nad vchodem jsou umístěny varhany. V kostele najdete krom krásné výzdoby a jiných sakrálních památek sošku Vltavské madony, která do Braníka připlavala při povodni roku 1890.
20.4.1996 byly do kostela umístěny nové zvony, staré byly odcizeny nacisty během 2. světové války.
Kostel dostal své jméno podle svatého Prokopa ( 990 – 1053), kněze a poustevníka, který žil v sázavských hvozdech. Na výzvu knížete Oldřicha založil Sázavský klášter, ve kterém se stal opatem.
Před kostelem pak stojí socha svatého Jana Nepomuckého z poloviny 18. století.
Po prohlídce kostela a třeba i starého Braníka, se můžete ještě vydat na obhlídku přírodní památky Branické skály nebo jít na procházku k malebné Vltavě.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články