Libeček a kerblík
Jaro je bylinkový čas. Měli bychom dary přírody využít v maximální míře. Proto další článek o nich, tentokrát o kerblíku a libečku, bylinkách dobře použitelných třeba právě do brambor (viz úvodní Aubrietiny šťouchané brambory).
Začneme třeba kerblíkem. Na fotografii jsem ho označila fialovou šipkou, ale není moc dobře vidět, tak ještě foto z mého záhonku.
Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium)
Jednoletá rostlinka, velice jemné chuti a vůně. Má lesklé semínko, které můžete vysévat volně do půdy, klidně i na okenní parapet. Protože je jednoletá, musíme tedy setbu každoročně opakovat. I když z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se kerblík samovolně vyseměňuje v bylinkovém záhonu, kde se mu zlíbí a nemám starost, že by kdy zmizel.
Patří do skupiny čtyř jemných francouzských bylinek spolu s petrželí, pažitkou a estragonem. (fines herbes). Nesnáší tepelnou úpravu, do pokrmů ho přidáváme až nakonec. Také sušení není dobré, kerblík jím ztrácí aroma. Nejlépe je ho používat přímo ze záhonu v čerstvém stavu, pokud byste ho přeci jen chtěli uchovat, tak v mrazničce. Kvete drobnými bílými kvítky
. Jeho aroma připomíná kombinaci anýzu a petržele. Výborný je do tvarohu a k rybám.
Jako většina bylinek, tak i kerblík obsahuje vitamin C, podporuje trávení, dobrý spánek, mírní bolesti hlavy, odvar čistí pleť.
Druhou zmiňovanou bylinkou je libeček lékařský (Levisticum officinale) – červená šipka na obrázku
Slyšela jsem i název americký celer.
Jak už druhové označení lékařský napovídá, jedná se nejen o bylinku dobrou, ale i léčivou.
Libeček je trvalka a v úrodných půdách dosahuje jeho velikost až 2 metrů ( to se mi nikdy nepodařilo), ale moje zahrádka nemá moc úrodnou půdu. Libeček pochází ze Středomoří, u nás neroste ve volné přírodě.
Libeček je výborný do polévek, vařím s ním brambory. Hodí se všude tam, kde bychom použili chemie plné polévkové koření.Lze ho dobře sušit. Sušený se hojně požívá do léčivých čajů, ale pozor, dráždí ledviny. Čistí krev, je močopudný, pomáhá při nepravidelné menstruaci, podporuje krevní oběh. Nesmí se používat v těhotenství.
Stejně jako všechny léčivé bylinky, ani libeček bychom neměli užívat v přehnaném množství a bez porady s lékařem. Bylinky slouží pouze jako podpůrný léčebný prostředek a vždy platí „všeho moc škodí“ a „dobrého pomálu“.
Svoji bylinkovou zahrádku udržujte v čistotě, nepoužívejte chemická (já nepoužívám ani organická )hnojiva, bylinky je stejně moc nepotřebují. I zálivku provádějte odstátou, ale čistou vodou. Nečistoty snadno ulpí na listech. Bylinky vždy před konzumací dobře omyjte. Záhonek by neměl být blízko u silnice a domácí zvířata by mezi bylinkami taky běhat neměla.
Ještě malý dodatek – modrá šipka označuje sedmikrásku, žlutá pažitku. O nich někdy příště.
Tak ať Vám dobře rostou. Vaše Aubrieta
(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii )
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články
Mám na zahrádce kerblík, a ani jsem nevěděla,že to je právě on. Už kvete drobnými bílými kvítky a krásně voní.
Libeček mám také,ale nějak se mu nedaří,má stále jen pár výhonků,nevím, jestli má rád sucho,protože mám zahradu na jižním svahu,kam praží slunko, ale málo prší.Je to suchý kraj, původně část vinohradu.