Listopadky

aktualizováno 9.9.2015

Konec září by měl být ve znamení chrysanthem (Chrysanthemum indicum)  Multiflora, krásně česky listopadka. Už se nejedená o ty velkokvěté kytičky našich babiček, které lemovaly cesty vesnických zahrad. Ty, které v současnosti koupíme vznikly zdlouhavým křížením,  obrovské keřovité rostliny obsypané květy. Ty původní chrysanthemy měly kvítek  sotva jeden, zato velký a v dešti poléhavý.
DSC_0312

 

V dnešním konzumním světě – já si to prostě neodpustím –  jsou  vyšlechtěné chrysanthemy  oblíbeným obchodním artiklem. Velice dobře se načasuje jejich doba květu, poměrně dlouho vydrží ve skladech a jsou dost odolné proti škůdcům. Bez zajímavosti není, že obrovského  množství květů se docílí častým zaštipováním stonků.  Rostliny jsou pak bohatě větvené a na každé malé větvičce vytvoří poupě.

 

ZDROJ

 

Právě teď jsou v prodeji listopadky  tří barev za velice příznivou cenu cca 100 Kč. Ani já jsem neodolala a jednu už mám doma. Při koupi se dobře podívejte, jsou-li stonky pevné, silné a zdravé. Větší květy jsou náchylnější na poškození deštěm.  Poupata nesmí být ani náznakem zaschlá. Doma kytičky přesaďte do většího, hliněného květináče, do zahradní zeminy. Určitě nenechte chrysanthemu v tom černém, plastovém. Hnojit nemusíte, zalévejte s mírou, ne do středu rostliny. Mají-li přijít noční mrazíky, zakryjte listopadku třeba kusem látky, aby nenamrzla. Kytičku nedávejte do tepla.

 

DSC_0315

 

 

Po odkvětu, a ten nastane opravdu za dlouho, zkuste chrysanthemu zasadit ven do zahrádky. Spousta z nich se mi takhle ujala. Pokud je půda již promrzlá, uložte květinku do světlé, bezmrazé, chladné místnosti a zasaďte ji na jaře. Příští rok už sice nebude zachován kulovitý tvar rostliny. Přestane totiž  působit regulátor růstu, kterým jsou rostliny před prodejem ošetřeny a listopadka se vrátí ke své původní podobě. Já prostě nedokážu vyhodit živý organismus, a tím rostlina bezesporu je, do popelnice nebo na kompost.

ZDROJ

Brzy z jara si  pak můžete listopadku  zkusit i namnožit z čerstvě vyrašených výhonů, podobně jako třeba fuchsii a rozmarýnu. Bez zajímavosti není, že trpěliví pěstitelé bonsají mají listopadky ve velké oblibě. Velice častým tvarováním vypěstují chrysanthemový stromek, stonek opravdu snadno zdřevnatí. Za pokus to stojí :-)

S láskou k přírodě, Vaše Aubrieta

Už máte aubrietinu TAŠKU ?


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Hvězdnice
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Podzimní ocún
DSC_0182
Skalničky U Fausta
16d36c3dfb599d9f1fc0a96b0e82f587
Uchovávání bylinek

Komentářů: 2 “Listopadky

 • 6.10.2014 na 17.39
  Permalink

  Dobrý den, pokud tedy budu chtít kytičky přezimovat, mám je jednoduše zasadit na zahrádce a nechat tak jak jsou? Nestříhat či nezakrývat kvůli mrazům? Předem moc děkuji

  Odpověď
  • 6.10.2014 na 18.33
   Permalink

   Dobrý den, já je nezakrývám. Sázím koncem listopadu, když půda není promrzlá. Myslím ale, že zakrytím chvojím se nedá nic pokazit. Listopadku určitě nestříhejte, zbytečně byste ji způsobila poranění – vstupní bránu infekce. Květní stvoly stejně odumřou a zjara vyraší ze země nové. Jen nezapomeňte potrhat kořenový bal před výsadbou a rostlinu důkladně zalít. Já zalévám i během zimy, když delší dobu nemrzne. Zalévejte ke kořenům, listopadky jsou náchylné k padlí.

   Tak ať Vám hezky roste, Aubrieta

   Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup