Podzimní ocún
(Colchicum aurumnale)
Ocún podzimní – asi moje nejoblíbenější hlíznatá rostlina. Kvete právě teď, na podzim. Ze země raší pouze květ bez listů, kvete v nádherných odstínech růžové, existují i plnokvěté odrůdy (např. „Pleniflorum“ – stavba květu je podobná leknínu) i odrůdy s bílým květem. Krásná je celá stavba rostliny, ke kvetení nepotřebuje ani půdu ani vodu, proto se často využívá v podzimních aranžmá. A květy vydrží dlouho, i tři týdny.
Chcete-li mít ocún v záhonu (asi nejvhodnější bude jeho umístění ve skalce nebo ve skupině na vlhčí louce) zasaďte ho v srpnu, do podzimu Vám vykvete a pak zmizí, teprve na jaře se objeví listy. Proto nesázejte podzimní ocúny do trávníku, který brzy z jara sekáte nebo na místa, kde se často chodí. Listy musí na rostlině zůstat, objeví se i semeník ve středu rostliny a celý ocún pak pozvolna zežloutne. Jedině tak nasbírá ocún sílu na další podzimní kvetení.
Pokud využijete ocún v podzimním aranžmá, pak ho určitě po odkvětu zasaďte, ať do zimy zakoření.
Nejčastěji můžete koupit odrůdy C.autumnale pro vlhké půdy, pro sušší stanoviště pak C.byzantinum.
Původem je ocún ze střední a jižní Evropy, roste i v severní Africe, Skotsko je ho plné. Příbuzný je s lilií, patří spolu do čeledi liliovitých (Liliaceae). A je prudce jedovatý, zejména hlíza obsahuje jedovatých alkaloidů nejvíce.
Někdy bývá ocún zaměňován za šafrán, některé druhy šafránů kvetou na podzim. Šafrán ale není jedovatý a ještě na podzim se na rostlině objeví listy, ocún je má až na jaře. Ještě můžete spočítat tyčinky v květu rostliny. Šafrán má tři, ocún jich má šest.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články