Podzimní ocún

 

(Colchicum aurumnale)

Ocún podzimní – asi moje nejoblíbenější hlíznatá rostlina. Kvete právě teď, na podzim. Ze země raší pouze květ bez listů, kvete  v nádherných odstínech růžové, existují i  plnokvěté odrůdy (např. „Pleniflorum“ – stavba květu je podobná leknínu) i odrůdy s bílým květem. Krásná je celá stavba rostliny, ke kvetení nepotřebuje ani půdu ani vodu, proto se často využívá v podzimních aranžmá. A květy vydrží dlouho, i tři týdny.

 

 

ZDROJ

 

Chcete-li mít ocún v záhonu (asi nejvhodnější bude jeho umístění ve skalce nebo ve skupině na vlhčí louce) zasaďte ho v srpnu, do podzimu Vám vykvete a pak zmizí, teprve na jaře se objeví listy. Proto nesázejte podzimní ocúny do trávníku, který brzy z jara sekáte nebo na místa, kde se často chodí. Listy musí na rostlině zůstat, objeví se i semeník  ve středu rostliny a celý ocún pak pozvolna zežloutne. Jedině tak nasbírá ocún sílu na další podzimní kvetení.

 

ZDROJ

 

Pokud využijete ocún v podzimním aranžmá, pak ho určitě po odkvětu zasaďte, ať do zimy zakoření.

Nejčastěji můžete koupit odrůdy C.autumnale pro vlhké půdy, pro sušší stanoviště pak C.byzantinum.

Původem je ocún ze střední a jižní Evropy, roste i v severní Africe, Skotsko je ho plné. Příbuzný je s lilií, patří spolu do čeledi liliovitých (Liliaceae). A je prudce jedovatý, zejména hlíza obsahuje jedovatých alkaloidů nejvíce.

 

ZDROJ

 

Někdy bývá ocún zaměňován za šafrán, některé druhy šafránů kvetou na podzim. Šafrán ale není jedovatý a ještě na podzim se na rostlině objeví listy, ocún je má až na jaře. Ještě můžete spočítat tyčinky v květu rostliny. Šafrán má tři, ocún jich má šest.

Vaše Aubrieta

 

Ocún podzimní v kombinaci s vřesem

Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

DSC_0182
Skalničky U Fausta III
Vázy a tulipány na Pražském hradě
Orchideje ve Fata Morganě
Africké fialky a tořivky

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup