Až ke zvonům

Milí přátelé Aubriety,

následuje trocha romantiky a dotaz. Komu z Vás se kdy  podařilo vyšplhat na půdu kostela, pak ještě výš, až ke kostelním zvonům ? Dotknout se jich rukou i svým srdcem (zase už ten patos se mi do toho míchá :-)) Jestli Vaše odpověď zní „Mně NE :-( “ nevadí, já Vás tam vezmu, teď hned.

Nejdřív se ale  vypravíme do Horní Police, do kostela Navštívení Panny Marie.

DSC_0165

Horní Police leží na břehu řeky Ploučnice a jednoho  krásného dne roku 1523 připlavala právě po téhle řece do městečka Panenka Marie. Lidé ji vytáhli a darovali kostelu. A tak vzniklo zdejší poutní místo.

DSC_0140

DSC_0147

Poutníků přibývalo a   areál se musel v roce  1682 zvětšit. Stavitelem byl J. Broggio. Místo je to majestátní, vidíte z něj do daleka. Ke kostelu přijdete  lipovou alejí, mírně do kopečka.

DSC_0130

Mají tu i hřbitov, pozvolna přechází do krajiny a vede k zamyšlení, že tady by to snad šlo, tady je ta představa  konce snesitelná….

DSC_0137

Zvesela pokračujme dál, o letošní Noci kostelů jsme totiž nezaháleli. Z Horní Police je to co by kamenem dohodil do Srbské Kamenice a tam je vysoko na kopci kostel sv.Václava.  Znám já romantičtější místo ? Si honem nevzpomínám…..

ZDROJ

Teď to přijde. Mohlo se na kúr, kdo uměl i zahrál…Kdo neuměl,  šplhal výš….na půdu kostela. Viděla jsem klenutou loď kostela shora.

DSC_0182

 

Šlo šplhat ještě výš, až ke kostelním zvonům!!! Mají jich tu šest, čtyři mladé (2003 a 2013) a dva historické (1683 a 1664). A  honem dolů, než začnou vyzvánět…

koláž2

.Oltář kostela sem poslali po Labi lodí  z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Volské spřežení ho dotáhlo z Děčína  až sem.

koláž3

 

To je z letošní Noci kostelů vše. Už se těším na příští a na Víkend otevřených zahrad se těším a na Muzejní noc se těším……

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Noc kostelů 2014
Českým Švýcarskem #2 – Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou
Noutonický kostel
Kostel svatého Michaela Archanděla v Podolí

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup