Terárium

Milí přátelé Aubriety,

tuhá zima nás nutí k zahradničení doma. Vyrobíme si tedy domácí skleník, malý svět ve sklenici . Díky poměrně stálé teplotě a lehce udržitelné konstantní  vlhkosti uvnitř zbudovaného skleníku nebo chcete – li terária (u nás doma bez plazů) bude úspěch zaručen.

ZDROJ

Co budeme potřebovat? V první řadě vhodnou nádobu – skleněnou, raději s víkem. Hodí se skleněné dózy na mouku, zavařovací sklenice se skleněným nebo plechovým víkem – seženete třeba v IKEA, krásné jsou lucerničky (o Vánocích svíčka, v létě květina), malá akvaria se hodí nebo i velké vázy, ty bohužel nemají uzávěr. Pak jsou důležité kameny – velké, drobné, drobnější a nakonec písek. Pokud máte keramzit, může se hodit. Zeminu pro pokojové rostliny si připravte a nakonec  to hlavní – rostliny.

ZDROJ

Dobře ve vlhkém prostředí  porostou mechy, kapradiny – křídelnice (Pteris), ledviník (Nephrolepis), pepřince, voděnky, netík (Adiantum), různé druhy asparágusů, vraneček (Selaginella martensii),podrostovka (Hypoestes phyllostachya), Helxine soleirolii

 

ZDROJ

Při samotném sázení je nutné na dně nádoby vytvořit dostatečně silnou drenážní vrstvu. Nádoba nemá otvor a vrstva kamínků odvede přebytečnou vodu na dno nádoby. Zabrání přemokření substrátu a následnému zahnívání rostlin. Na dno tedy položíme vrstvu keramzitu nebo velkých kamínků, postupně pokládáme vrstvy ze stále drobnějších kamenů, nakonec nasypeme písek a závěrem poměrně silnou vrstvu substrátu do které zasadíme rostliny.

ZDROJ

Během výsadby můžeme vytvářet kopečky ze zeminy, tak jak nám šířka dna a fantazie dovolí. Hezky působí mírné navršení substrátu k jedné straně, rostliny pak opticky rostou zdá se na kopečku a jsou lépe vidět.

ZDROJ

V poslední době se do nádob s oblibou přidávají různé předměty – keramické houby, chaloupky, dokonce jsem viděla i auto nebo kolo! Záleží na vkusu každého z Vás, já osobně preferuji pouze přírodní materiály. Kus dřeva, kůry, zajímavý kámen nebo zůstaňte jen u rostlin.

ZDROJ

Na horním snímku byl do kompozice přidán tučňák :-).

Při pěstování je nejdůležitější zálivka. Po výsadbě rostliny určitě zalijeme, nádobu uzavřeme. Vnitřek se orosí, uvnitř se zvýši teplota. Tak ponecháme do druhého dne a pak víko odklopíme – vyvětráme  – asi na hodinu. Tímto způsobem budeme větrat každý den. Prsty budeme opatrně zkoumat vlhkost zeminy – nesmí být mokrá, pouze vlhká.

ZDROJ

Osvědčilo se mi  rosení rostlin a prostoru uvnitř nádoby více  než  přímá zálivka. Obecně rostliny v teráriu mají menší nároky na zálivku, vlhkost se udržuje lépe, pozor však na plísně.  Plísni zabráníme hlavně větráním. Pravidelně také čistěte vnitřní stěny nádoby.

Tak si myslím, že máte o zimní zábavu postaráno.

Krásné dny příští, Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Orchideje ve skle
Lednická oranžerie
Fittonia verschaffeltii

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup