Orchidej ve skle

Milí přátelé Aubriety,

ze zahrádek se pomalu vracíme do tepla domovů.  A nastává mimo jiné čas orchidejí.

DSC_0246

Už jsem toho o nich napsala hodně třeba ZDE a taky ZDE, a těch výstav co jsme navštívila ve Fata Morganě  a  Na Slupi. Dnes se chci věnovat křehkému spojení orchidejí a skla, skleněných nádob, poklopů, sklenic….

ZDROJ

Důležitým požadavkem pro úspěšné pěstování některých druhů (např.Paphiopedilum – střevíčník) je vyšší vzdušná vlhkost. Zajistíme ji častým rosením na list, nikoliv na květ. Vedle květináče můžeme  postavit misku s vodou nebo domácí fontánku.

ZDROJ

Ovšem bezkonkurenčně nejkrásnější jsou domácí skleníčky, skleněné poklopy chcete-li.

DSC_0847
takhle pěstují orchideje v Botanické zahradě Na Slupi

Střevíčníky patří do skupiny tzv.pozemních  orchidejí (více o nich ZDE). Vyrůstají přímo ze země  a proto je snadno skleněnou pokličkou přiklopíme.

ZDROJ

Nezapomeňte čas od času skleněný příklop odklopit a miniskleník „vyvětrat“. Předejdete tak houbovým chorobám, rostlinka oschne a dostane čerstvý vzduch.

DSC_0263
…z Botanické zahrady v Troji

Naopak základem pro pěstování Phalaenopsisů  je průhledný květináč. Kořeny musí být na světle.  Výborně se pro ně hodí skleněné vázy.

DSC_0919
opět foto z Botanické zahrady Na Slupi

Poslední dobou se rozšířilo pěstování orchidejí „na niti“. Půvabná věcička se nazývá „AEÁRIUM“ a koupit si ji můžete třeba ZDE.

 

ZDROJ

K zavěšení použijte  pevné lanko – nejlépe rybářský vlasec. Berme v úvahu, že zalitá rostlinka s květem a dostatkem zeminy u kořenů bude dost těžká. Krásná bude zavěšená na okně (nedoporučuji jižní stranu). Zalévejte velice opatrně, neb aeárium nemá odtokový otvor.

Krásné dny příští i doma za oknem.

Vaše Aubrieta

Orchideje ve Fata Morganě
Výstava orchidejí Na Slupi
Orchideje ve Fata Morganě 2015

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup