U svatého Matěje

Milí přátelé Aubriety,

poslední zastavení letošních Vánoc bude v pražském kostele svatého Matěje v Dejvicích. Jak krásně se tyčí nad Šáreckým údolím! Určitě i proto je častým cílem výletníků, kteří procházejí právě údolím Dolní Šárky.

dsc_0362

První kapli na vršku snad nechal postavil kníže Boleslav II. Pobožný ve druhé polovině desátého století. Podle jedné z pověstí ho zde  svatý Matěj zachránil před medvědem.

dsc_0343

Dnešní podoba kostela – pozdně barokní – je z roku 1770. Bez zajímavosti není, že byl kostel donedávna často terčem lupičů.

dsc_0361

Romantické místo přímo láká k vánoční procházce a když ještě dodám, že je v kostele každoročně instalován nádherný perníkový betlém, je škoda se do kostela nevydat.

dsc_0346

Už když vstoupíte, cítíte nejen charakteristické kadidlo, ale i vůni perníku. Figurky v betlému jsou naprosto dokonalé, oblečené do krojů Čech, Moravy a Slezska. Betlém  v kostele stojí pravidelně již od roku 1972 a většina figurek se peče každoročně znovu.

dsc_0349

 

dsc_0348

 

Kostelík byl u zrodu Matějské pouti. První Matějská pouť se konala právě sem ke kostelu sv.Matěje již roku 1595, měla ovšem ryze náboženský charakter.

dsc_0344
na místním hřbitově najdete i hrob Josefa Kemra

Rok od roku na ni přicházelo více lidí a i charakter pouti se změnil, centrum se přesouvalo dolů do Dejvic a zábava pak do dnešních Holešovic.

dsc_0366

Vy se ovšem od kostela můžete vydat do Šárky a mě osobně velice láká cesta do Houslí třeba k zázračné studánce.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Skalka s Máří Magdalenou
Noutonický kostel
Kostel svatého Michaela Archanděla v Podolí

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup